Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Dlaczego prawo zabrania zamieszkiwania na działkach?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Wszystko o prawie w PZD i ROD Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Dlaczego prawo zabrania zamieszkiwania na działkach?
Autor Wiadomość
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Dlaczego prawo zabrania zamieszkiwania na działkach?
"W poniedziałek 1 lutego 2010r. stacje telewizyjne POLSAT i TVN 24 wyemitowały dwa reportaże dotyczące poznańskich ogrodów działkowych przedstawiając w nich problem zamieszkiwania na działkach. W obu przypadkach osoby zamieszkujące na działkach przedstawiono widzom jako ofiary działania zarządów ogrodów, które nie zgadzając się na wykorzystanie działek w sposób sprzeczny z obowiązującym prawem zostały ukazane w reportażach przez redakcje jako osoby pozbawione serca i próbujące wyrzucić na bruk mieszkańców altan. W obydwu reportażach dopuszczono się manipulacji i jednostronnego przedstawienia faktów, stając po stronie nie tych, którzy starają się stać na straży obowiązującego prawa, lecz po stronie łamiących prawo. Ponieważ reportaże odbiły się szerokim echem wśród oglądających, uznałem za zasadne przedstawienie stanowiska OZ PZD na stronie internetowej Okręgu.[...]

Oba reportaże połączone były jedną myślą przewodnią: “Działkowcy chcą mieszkać na działkach, a Związek im nie pozwala”.
Tu właśnie tkwi sedno problemu. Dopiero w ostatnich latach opinia publiczna dostrzega problem zamieszkiwania na działkach. Nie oznacza, że wcześniej nie istniał, ale był mniej nagłośniony i nie miał charakteru zjawiska mającego duży zasięg. Ostatnie lata, także za sprawą kryzysu ekonomicznego, bezrobocia i braku mieszkań doprowadziły do znacznego exodusu ludności na działki w celu wykorzystania altan do zamieszkiwania. Pojawiło się narastające zjawisko samowoli budowlanych, prowadzące do budowy domów o powierzchniach przekraczających dopuszczalne dla ogrodów i zapisane w prawie budowlanym parametry. Takie budynki stały się samowolami budowlanymi, zagrożonymi sankcjami wynikającymi z prawa budowlanego i przepisów Regulaminu ROD. Niestety, w wielu przypadkach zarządy ROD nie dość skutecznie przeciwstawiały się temu zjawisku pomimo, że Regulamin ROD obligował je do wstrzymywania budowy i wyciągania konsekwencji wobec łamiących prawo. Wobec braku skutecznych działań przeciwdziałających zjawisko przybrało niepokojące rozmiary zwłaszcza w mieście Poznaniu i w pow. poznańskim. Godzi się zauważyć, że w ogrodach innych powiatów naszego Okręgu ma ono zdecydowanie ograniczony zasięg, bądź w ogóle nie występuje. Doczekaliśmy się zatem w Poznaniu i pow. poznańskim zagrożenia funkcji ogrodów zapisanej w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych i w tradycji polskiego ogrodnictwa działkowego.
Przypomnijmy więc, że zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych z 8 lipca 2005r. (Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1419) funkcja ogrodów jest określona w art. 4, w którym czytamy:

“Rodzinne ogrody działkowe są urządzeniami użyteczności publicznej, służącymi zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych poprzez zapewnienie im powszechnego dostępu do terenów rodzinnych ogrodów działkowych oraz działek dających możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, a także podniesienie standardów ekologicznych otoczenia.”

Następnie w art.13 ust. 4 jednoznacznie ustawodawca zapisał:

“Działka w rodzinnym ogrodzie działkowym przeznaczona jest do zaspokajania potrzeb użytkownika i jego rodziny w zakresie wypoczynku i rekreacji oraz prowadzenia upraw ogrodniczych, z wyłączeniem potrzeb z mieszkaniowych i wykonywania działalności gospodarczej.”

Z kolei statut PZD treścią § 15 pkt. 4 nakazuje działkowcowi:

“użytkować przydzieloną mu działkę zgodnie z Regulaminem ROD”,

by w § 36 postanowić:

1. Pozbawienie członkostwa zwyczajnego może nastąpić w razie rażącego naruszenia przepisów ustawy, postanowień statutu, regulaminu ROD, zasad współżycia społecznego oraz działania na szkodę PZD.
2. Za rażące naruszenie, o którym mowa w ust. 1, uważa się w szczególności zamieszkiwanie lub prowadzenie działalności gospodarczej na terenie działki, wynajem działki i altany, samowolne rozporządzenie prawem do działki, dopuszczenie się samowoli budowlanej, udowodnioną kradzież dokonaną na szkodę innego użytkownika działki lub PZD, a także uporczywe i długotrwałe uchylanie się od uiszczania składki członkowskiej i innych należnych opłat.


Wreszcie Regulamin ROD treścią § 12 precyzuje:

1. Działka nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.
2. Przez zamieszkiwanie rozumie się długotrwałe przebywanie z zamiarem skupienia i realizacji swoich spraw życiowych.
3. Altana na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym nie jest obiektem mieszkalnym; przebywanie w niej nie może stanowić podstawy do urzędowego potwierdzenia czasowego lub stałego pobytu.


[...]brak wsparcia w walce o przestrzeganie prawa ze strony przedstawicieli administracji miasta i gmin.
Zwłaszcza zaś polityka meldowania na działkach przez Wydział Spraw Obywatelskich jest działaniem wyjątkowo szkodliwym. Utwierdza bowiem działkowca w przekonaniu, że skoro uzyskał meldunek na działce to jego pobyt stał się całkowicie legalny i władze ogrodu nie mają prawa do jego usunięcia. Żaden z tak rozumujących działkowców nie zapoznaje się z treścią art. 9 ust. 2b ustawy o ewidencji ludności, z którego wynika, że “zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu”.
Z takiego zapisu wynika wniosek, że organ meldunkowy nie wnika, czy określony obiekt nadaje się do zamieszkania w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Zatem meldunek nie może być podstawą uznania legalności zamieszkiwania w ogrodach. [...]

Ponieważ brak jest zdecydowanych działań administracyjnych, a zwłaszcza koordynacji działań, OZ PZD wystąpił w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich w którym napisaliśmy m.in.:

Reasumując, w świetle powyższego oczekiwalibyśmy od Pana Rzecznika zainteresowania się nabrzmiałym problemem samowoli budowlanych i zamieszkiwania w ogrodach. Jeśli ma ono stać się dopuszczalne, trzeba zadbać o infrastrukturę ogrodu, by nie dopuszczać do dewastacji środowiska naturalnego. Trzeba zatem ogrody dofinansować, bo dzisiaj funkcjonują one wyłącznie w oparciu o zbierane składki od ludzi nie należących w większości do zamożniejszej części naszego społeczeństwa. Problemu braku mieszkań i bezrobocia nie można przenosić na barki PZD i oskarżać naszą organizację o niedemokratyczne zarządzanie oraz przeciwstawiać ją działkowcom. Jest nas przecież w Polsce blisko milion rodzin działkowych. W tej liczbie zapewne jest wiele osób zamierzających inaczej niż jest to prawem dozwolone organizować życie w ogrodzie. Wszelkie próby przywracania prawa, czy stania na jego straży wywołują u tych osób przejście do opozycji i rozpoczęcie destrukcyjnej działalności pod płaszczykiem walki ze „złym Polskim Związkiem Działkowców”. […]

Mam też nadzieję, że prawda ta dotrze także do większości działkowców chcących w zgodzie z obowiązującym prawem korzystać ze swoich działek. Wasza postawa będzie decydująca. Jeżeli działkowcy wyrażą sprzeciw niszczeniu ogrodu przez mniejszość chcącą realizować swoje partykularne interesy i żyć w ogrodzie na koszt ogółu działkowców, to opanujemy tę groźną sytuację. […]

Prezes OZ PZD w Poznaniu
dr inż. Zdzisław Śliwa"

Więcej czytaj… [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Sob 10:26, 18 Sty 2014, w całości zmieniany 3 razy
Sob 8:22, 06 Lut 2010 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Sankcjonowanie bezprawia - cd. meldowania w ROD
Urząd Miasta Poznania
Wydział Spraw Obywatelskich
Pani Dyrektor
mgr Katarzyna Wilk

ul. Karola Libelta 16/20
61-706 Poznań

„Szanowna Pani Dyrektor,
Dziękuję uprzejmie za pismo SO.IV.2/51151-25/10 będące odpowiedzią na nasze wcześniejsze pismo z 22.12.2009r. dot. zameldowania osób na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Niestety treść tego pisma nas satysfakcjonuje jedynie w ostatniej jego części, w której informujecie nas Państwo , że nie będziecie już kierować do Związku kolejnych zapytań o potwierdzenie faktu stałego lub czasowego pobytu, ponieważ organy statutowe PZD nie będą takiego faktu potwierdzać.
Nie możemy jednak zgodzić się z tezą zawartą w piśmie, że zakaz zamieszkiwania na terenie ogrodu działkowego jest prawem PZD. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowym jest bowiem w naszym mniemaniu aktem prawa ogólnego, do przestrzegania którego są zobowiązane wszelkie podmioty w państwie prawa, także organ właściwy w sprawach ewidencji ludności, czyli Prezydent Miasta Poznania. Właśnie Prezydent Miasta Poznania sprawujący władzę administracyjną na terenie Miasta, któremu podlegają oddziały i wydziały Urzędu Miasta sprawujące w Jego imieniu władzę administracyjną odpowiada także za przestrzeganie prawa nie tylko wynikającego z obowiązku meldunkowego. Po raz kolejny zwracamy Państwu uwagę, że funkcja zamieszkiwania na terenie ogrodu działkowego prawnie jest niedopuszczalna. Jeśli jednak, z uporem godnym lepszej sprawy, będziecie Państwo nadawać numery porządkowe nieruchomościom na których położone są tereny ogrodów działkowych i tym samym czynić możliwym zameldowanie, łamiecie Państwo zakaz zamieszkiwania zapisany w prawie nie PZD , ale ustanowionym przez Sejm RP, do którego przestrzegania są zobligowani nie tylko działkowcy, ale i organy administracji. [...]

Prezes OZ PZD
Zdzisław Śliwa"

[W piśmie chodzi o problem meldowania w ROD na terenie Poznania, ale wiadomo, iż ma on ogólniejszy charakter; wystarczy w odpowiednie miejsce pisma wstawić władze innej gminy powiatu poznańskiego...]

Więcej czytaj: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pon 6:42, 08 Lut 2010 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Obowiązek natychmiast. reakcji Zarządu ROD na zamieszkiwanie
Zamieszkiwanie i zameldowanie na działkach w ROD

"W dniu 25 marca 2010 roku odbyło się posiedzenie Prezydium Krajowej Rady PZD , w którym uczestniczyło 9 osób. Na posiedzeniu została przyjęta Uchwala Nr 38/2010 w sprawie zamieszkiwania i zameldowania na działkach w ROD.

Przepisy przyjętej uchwały w bardzo jasny sposób określają przeznaczenie działki jako miejsca do zaspokajania potrzeb użytkownika i jego rodziny w zakresie wypoczynku, rekreacji oraz prowadzenia upraw rolniczych. Działka w ROD nie jest miejscem przeznaczonym do zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej. Uchwała ściśle określa, że członek Związku ponosi statutową odpowiedzialność za zamieszkiwania na działce zarówno przez siebie jaki i innych członków rodziny i osoby trzecie. Zamieszkiwanie na działce stanowi bowiem rażące naruszenie przepisów obowiązujących w PZD.
Nowo wprowadzone uregulowania zobowiązują Zarządy ROD do natychmiastowej reakcji w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów w tym zakresie.
W zależności od przyczyn zamieszkiwania na działce Zarząd winien zgłosić ten fakt do gminy lub pomocy społecznej w przypadku ubóstwa. Jeżeli zamieszkiwanie na działce wynika z innych przyczyn Zarząd ma obowiązek zastosować sankcje statutowe w stosunku do użytkownika działki."[...]

Źródło - tu pełny tekst: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Wto 9:31, 06 Kwi 2010, w całości zmieniany 1 raz
Wto 9:25, 06 Kwi 2010 Zobacz profil autora
Antonio
NOWY NA FORUMDołączył: 13 Paź 2010
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Post
Przepisy przepisami a ogrody działkowe stają się slumsami.


Post został pochwalony 0 razy
Śro 19:53, 13 Paź 2010 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Komisja Sejmowa o raporcie z kontroli NIK w gminach (?)
Informacja z posiedzenia sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrującej raport NIK dotyczący warunków funkcjonowania ROD

"W dniu 3 lutego br. [2011] sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zajęła się raportem NIK dotyczącym wyników kontroli zapewnienia warunków dla prawidłowego funkcjonowania ROD. […]

Głos zabrał również Prezes PZD, który uznał za krzywdzącą dla polskich działkowców tezę o bałaganie w ogrodach. Wskazał na niereprezentatywność kontroli - zbadano zaledwie 1,06 % ogólnej liczby ogrodów i 0,17 % działek. Przypomniał, że to gminy podlegały kontroli, a nie PZD. Prezes Związku odniósł się również do zarzutów raportu, m.in. ponadnormatywnego budownictwa, zamieszkiwania oraz naruszania środowiska. Zaznaczył, że większość uchybień ma charakter marginalny i wynikają z bezczynności organów publicznych, a nie działalności PZD, który nie ma kompetencji do ich zwalczania. Prezes Związku odrzucił główną konkluzję NIK o konieczności zmiany ustawy o ROD, gdyż nie wynika ona z treści raportu.
Niemal wszyscy posłowie, którzy zabrali głos w dyskusji, uznali wnioski raportu za zbyt drastyczne, zwłaszcza że oceniono wszystkie ROD poprzez stan istniejący w kilkudziesięciu ogrodach. Ustalenia kontrolne uznano za mało rzetelne i oderwane od zasadniczego celu kontroli, która miała określić warunki dla prawidłowego funkcjonowania ROD. Zauważono, że NIK miał skontrolować gminy, a wnioski dotyczą zasadniczo PZD. Wielu dyskutantów stwierdziło, że główna wina spada na gminy i organy nadzoru budowlanego, wobec czego wnioski powinny dotyczyć działalności tych jednostek. Problem dotyczy bowiem administracji, a nie – PZD i ustawy o ROD. […]

W odpowiedzi na powyższe wystąpienia Wiceprezes NIK przeprosił za słowa o bałaganie w ogrodach jako przesadzone. Zgodził się bowiem, że większość ROD działa zgodnie z prawem. Przyznał również, że niewielka jest skala zjawisk samowoli i zamieszkiwania. Uznał jednak, że kontrola wykryła pewne nieprawidłowości i dlatego zgłoszono postulat o rozważenie nowelizacji ustawy o ROD. Pokreślił jednak, że z rozpoznaniem tego postulatu należy zaczekać do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o ROD.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Por. też Uchwałę Nr 8/XX/2011 KR PZD z dnia 3 lutego 2011 r. w sprawie zadań wynikających z aktualnej sytuacji działkowców, rodzinnych ogrodów działkowych i Związku – będzie niebawem opublikowana w ‘Biuletynie Informacyjnym PZD’.

Jest w niej mowa m.in. o tym, że "[...] zarządy ROD powinny realizować następujące zadania:
[...] 4) konsekwentnie i stanowczo egzekwować zakaz zamieszkiwania i ponadnormatywnego budownictwa, zwłaszcza przy użyciu procedur i sankcji statutowych i regulaminowych, w tym pozbawienia członkostwa i prawa użytkowania działki;"

Pełny tekst uchwały nr 8 można przeczytać już teraz na społecznościowym portalu ROD ‘LB’: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Nie 11:43, 13 Lis 2011, w całości zmieniany 2 razy
Nie 23:51, 20 Lut 2011 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Dyskusja na forum w innym dziale
Zobacz też dyskusję na forum w dziale: Hyde Park.

(Kliknij) http://www.barcinek.fora.pl/co-chcialbys-w-naszym-ogrodzie-zmienic-poprawic-udoskonalic-co-wzbudza-twoje-watpliwosci-czy-moze-na-odwrot-dostarcza-satysfakcji,60/hipokryzja-toczy-ogrod,515.html#1259


Post został pochwalony 0 razy
Czw 9:07, 02 Cze 2011 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Czy mamy świadomość istnienia 'przemocy ukrytej' w ROD?
Łamanie prawa w ROD przez stałych mieszkańców, to zjawisko tzw. 'przemocy ukrytej', które polega na tym, że ta grupa działkowców mając w pogardzie oficjalne prawo ROD (ustawę, statut, regulamin) swoim sposobem użytkowania działki wypycha je poza margines praworządności.

Powoduje takim postępowaniem nierównowagę w traktowaniu prawa w ogóle, wywołuje dezorientację i kompleksy wśród pozostałych działkowców, którzy chcą żyć w Ogrodzie zgodnie z przyjętymi i akceptowanymi zasadami, czyli w spokoju, ciszy, tj. w warunkach sprzyjających wypoczynkowi i rekreacji, zgodnie zresztą z funkcjami ROD.

Sytuację pogarsza fakt, że podejmowane nieraz przez Zarządy próby naprawy tego stanu rzeczy spotykają się w ROD z agresją, a czasem z wulgarnym chamstwem ze strony nieodpowiedzialnych stałych mieszkańców. Pokazują oni determinację w łamaniu prawa ROD oraz siłowe nakłanianie do zaakceptowania stałego zamieszkiwania przez innych działkowców niezainteresowanych nim. Czyżby nie wiedzieli, że wrzaskiem i narzucaniem faktów raczej nikogo nie przekonają?

Naruszane są natomiast przez to istniejące standardy, obyczaje i moralność, niszczony jest szacunek dla człowieka, bez których to zasad zbiorowość Ogrodu nie może funkcjonować. Ogród staje się ułomny, gdyż zaczyna w nim być uprawiany społeczny darwinizm!

Zjawisko stałego zamieszkiwania w ROD jako skrajnie demoralizujące winno stać się przedmiotem zdecydowanego przeciwdziałania ze strony organów PZD różnych szczebli: Zarządów i Komisji Rewizyjnych ROD, ale także OZ PZD i KR PZD (skuteczne staranie o ujednolicenie prawa w PL dot. ROD). Ogród powinien stać się lepszym i sprawiedliwszym miejscem, bez tego rozchwieje się jeszcze bardziej i... skończy się. Powstanie co najwyżej byle jaka hybryda ogrodowo-osiedlowa funkcjonująca według rodzimej zasady 'jakoś to będzie'. Nie ma jednak powodów, by takie rozwiązanie akceptować!

Więcej na temat całorocznego zamieszkiwania na działce kliknij link i czytaj…

* http://www.barcinek.fora.pl/co-chcialbys-w-naszym-ogrodzie-zmienic-poprawic-udoskonalic-co-wzbudza-twoje-watpliwosci-czy-moze-na-odwrot-dostarcza-satysfakcji,60/hipokryzja-toczy-ogrod,515.html

* http://www.barcinek.fora.pl/wszystko-o-prawie-w-pzd-i-rod,72/czy-stale-zamieszkiwanie-w-rod-to-nierozwiazywalny-problem,535.html

* http://www.barcinek.fora.pl/wszystko-o-prawie-w-pzd-i-rod,72/zamieszkiwanie-w-rod-stanowisko-delegatow,570.html

* http://www.barcinek.fora.pl/co-chcialbys-w-naszym-ogrodzie-zmienic-poprawic-udoskonalic-co-wzbudza-twoje-watpliwosci-czy-moze-na-odwrot-dostarcza-satysfakcji,60/wspolzaleznosc-w-rod-czyli-o-tym-co-rodzi-rozczarowanie,585.html

* http://www.barcinek.fora.pl/co-chcialbys-w-naszym-ogrodzie-zmienic-poprawic-udoskonalic-co-wzbudza-twoje-watpliwosci-czy-moze-na-odwrot-dostarcza-satysfakcji,60/rodariusze-wszystkich-ogrodow,577.html

* http://www.barcinek.fora.pl/co-chcialbys-w-naszym-ogrodzie-zmienic-poprawic-udoskonalic-co-wzbudza-twoje-watpliwosci-czy-moze-na-odwrot-dostarcza-satysfakcji,60/granice-tolerancji-dla-stalego-zamieszkiwania-w-rod,548.html

* http://www.barcinek.fora.pl/wszystko-o-prawie-w-pzd-i-rod,72/niekontrolowana-zmiana-modelu-rod-wymaga-pilnej-debaty,647.html

* http://www.barcinek.fora.pl/wszystko-o-prawie-w-pzd-i-rod,72/caloroczne-zamieszkiwanie-w-rod-to-karykaturyzacja,599.html#1463

* http://www.barcinek.fora.pl/moj-komentarz-do-rocznego-sprawozdania-zarzadu-moje-propozycje-do-planu-pracy-zarzadu,30/o-rownosci-jako-nakazie-ksztaltujacym-miedzyludzkie-relacje,603.html
(o konieczności proporcjonalnych opłat na rzecz ROD)

* http://www.barcinek.fora.pl/wszystko-o-prawie-w-pzd-i-rod,72/czemu-nie-wolno-przymykac-oczu-na-hipokryzje-w-rod,605.html

* http://www.barcinek.fora.pl/zarzad-i-komisje,28/niebezpieczenstwo-zaniechania,698.html

* http://www.barcinek.fora.pl/co-chcialbys-w-naszym-ogrodzie-zmienic-poprawic-udoskonalic-co-wzbudza-twoje-watpliwosci-czy-moze-na-odwrot-dostarcza-satysfakcji,60/wniosek-o-referendum-w-rod-lesny-barcinek,673.html

* http://www.barcinek.fora.pl/wszystko-o-prawie-w-pzd-i-rod,72/przemilczanie-problemu-calorocznego-zamieszkiwania-w-rod,940.html


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Nie 10:41, 09 Cze 2013, w całości zmieniany 9 razy
Pon 6:25, 25 Lip 2011 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Fragment programu działań PZD na lata 2011-2015
9. „ Kontynuacja działań zapobiegających nieprawidłowościom w użytkowaniu działek w ROD.

Nielegalne zamieszkiwanie, ponadnormatywne budownictwo, przydział działek osobom z odległych rejonów kraju, użytkowanie kilku działek na terenie ROD oraz wykorzystywanie działek sprzeczne z ich ustawową funkcją, to niekorzystne zjawiska, w sprawie których wypowiedział się już poprzedni Krajowy Zjazd zajmując jednoznacznie negatywne stanowisko w stosunku do takiego łamania prawa.
Zjazd wyznaczył kierunki działania Związku w tych sprawach, a Krajowa Rada i jej Prezydium określiły w sposób szczegółowy działania poszczególnych organów Związku. Konieczne zatem jest, aby Krajowa Rada zainicjowała dokładne przeglądy zagospodarowania działek i ROD oraz wykorzystywanie działek, ale także terenów i obiektów w ROD. Przeglądy winny być przeprowadzane cyklicznie i dać również odpowiedź, jak są realizowane zalecenia skierowane do okręgów i ogrodów po poprzednich przeglądach. Okręgowe zarządy winny opracować plan przeglądów wszystkich ROD w okręgu i zewidencjonować wszelkie przypadki wymagające interwencji prawnej, czy też statutowej w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z obowiązującym prawem powszechnie obowiązującym i prawem związkowym.

10. Zwiększenie skuteczności działań struktur Związku.

W zwalczaniu budownictwa ponadnormatywnego, zamieszkiwania i zameldowania na działkach w ROD konieczne jest zwiększenie skuteczności działania Związku poprzez współpracę z instytucjami publicznymi, których zadaniem jest egzekwowanie prawa powszechnie obowiązującego. W sprawie zamieszkiwania i zameldowania na działkach konieczna jest przede wszystkim współpraca z samorządem terytorialnym w celu eliminowania zamieszkiwania na działkach, ale także dążenie do takiej zmiany prawa regulującego zasady ewidencji ludności, która uniemożliwi meldowanie w obiektach takich jak altany w ROD, a więc nie przeznaczonych do zamieszkiwania. Zmiana prawa jest konieczna, bowiem z jednej strony ustawa o ROD wyłącza funkcje mieszkalne altany, a inna ustawa umożliwia meldowanie w każdym obiekcie niezależnie od jego roli i funkcji. […]”

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Pełny tekst 'Programu...' pod tym bezpośrednim linkiem... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pią 8:36, 23 Gru 2011 Zobacz profil autora
Leśny dziadek
SREBRNY UŻYTKOWNIKDołączył: 19 Lis 2008
Posty: 96
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Od planowania do...realizacji!
W planowaniu jesteśmy dobrzy, nawet świetni. Zobaczymy, czy i tym razem utrzymamy ten standard...

"Ruszaj się Bruno, idziemy na piwo;
Niechybnie brakuje tam nas;
Od stania w miejscu niejeden już zginął;
Niejeden zginął już świat."


Jeśli chcesz posłuchać, jak to brzmi w piosence w wykon. Jacka Różańskiego (słowa: Edward Stachura, muz. Jerzy Satanowski): Ruszaj się Bruno to kliknij: [link widoczny dla zalogowanych]

Spodobało się? To posłuchaj jeszcze tego (Życie to nie teatr): [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Leśny dziadek dnia Sob 10:37, 24 Gru 2011, w całości zmieniany 2 razy
Sob 10:21, 24 Gru 2011 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIKDołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Działkowcy u Starosty pow. poznańskiego
Delegacja działkowców Okręgu Poznańskiego spotkała się 4 kwietnia 2013 r. ze Starostą powiatu poznańskiego Janem Grabkowskim.

O czym rozmawiano? M.in. o:

"Rozmowa działkowców z Panem Starostą dotyczyła również meldunków oraz samowoli budowlanych na terenach ogrodów działkowych , które są bardzo częstym procederem mimo, iż obecna ustawa o rod zabrania zamieszkiwania na terenie ogrodów działkowych. Jest to problem bardzo skomplikowany, gdyż PZD nie posiada jakichkolwiek narzędzi do przeciwdziałania zameldowań i zamieszkiwania, a działalność urzędów jest momentami nieskuteczna i sprzeczna z założeniami ogrodnictwa działkowego."

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]

O negatywnych przykładach w kraju czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pią 13:59, 05 Kwi 2013 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Propozycje dla Senatu poprawek ustawy przyjętej przez Sejm
Oto ciekawy fragment uwag OTOD (Ogólnopol. Tow. Ogrodów Działkowych) zgłoszonych do ustawy przyjętej przez Sejm, procedowanej obecnie w Senacie RP i opublikowanych na jego stronie:

Art. 12. Na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej i zarobkowej.

„Przepis martwy. Na terenie rod-ów tylko w Wielkopolsce jak się szacuje mieszka 6000 osób, przy czym liczba ta wzrasta. Zahamowanie tego trendu jest możliwe na drodze fiskalnej. Poprzez wprowadzenie podatku od nieruchomości i progresywnej skali. W ten sposób wyeliminuje sie zjawisko wynajmowania mieszkań spółdzielczych w zamian przenosząc się na działki. Dziś na terenie ogrodów rekreacyjnych istnieją działki pozwalające na całoroczne zamieszkiwanie bez ponoszenia opłat na rzecz gminy. Nie ponosi się opłat od gruntu i od nieruchomości. Płaci się wyłącznie składkę.“

Zob.: [link widoczny dla zalogowanych]

Komentarz:

Niewątpliwie uwaga w znacznej części słuszna. Wyjaśnić jednak trzeba, iż przywołany art. 12 jest kontynuacją art. 4 i 13 ust.4 ustawy o rod z lipca 2005) oraz że na obecny stopień „uosiedlowienia“ ogrodów pracowało wielu, także ci, którzy obecnie się od tej patologii odcinają. Dla samorządności ROD natomiast, to wielka porażka świadcząca o zanikającej odpowiedzialności społecznej w bieżącej pracy zarządów i komisji rewizyjnych tych ogrodów (nie mówiąc o okręgowej komisji rewizyjnej), które przez milczące przyzwolenie dopuszczały do coraz to kolejnych całorocznych zasiedleń działek. Patrząc natomiast ze szczebla krajowego na to negatywne zjawisko – PZD, owszem, dostrzegał je i się sprzeciwiał, ale tylko... słownie. Dzisiaj widać, że było to za mało, chociaż ten rodzaj złamania prawa w ROD jest naruszeniem art. 87 Konstytucji RP.Wychodzi też na to, że państwo meldując w ogrodach także łamało Konstytucję, co wielu zdumiewało. (Zob. [link widoczny dla zalogowanych] )

Wiadomo również, iż w OTOD są wpływowi ludzie, którzy poprzez tę organizację próbują osiągnąć legalizację zarówno dużych domów zwanych altanami, jak też akceptację dla faktu całorocznego zamieszkiwania (por. projekty ustawy niektórych partii politycznych posiadające w zapisach stosowne „furtki“, zob.: http://www.barcinek.fora.pl/projektowanie-nowej-ustawy-i-innych-dokumentow-waznych-dla-ogrodow-dzialkowych-statut-regulaminy,94/projekty-ustawy-o-ogrodach-dzialkowych-zlozone-do-sejmu,782.html ).
Czy może więc zgłoszona uwaga być tak do końca przekonująca?

Gdyby jednak Senat z niej skorzystał i uwzględnił tę poprawkę teraz, to los ustawy przyjętej przez Sejm w przededniu końca terminu wskazanego przez TK byłby raczej przesądzony. Zabrakłoby czasu na procedowanie i po 21 stycznia 2014 r. nastąpiłby swoisty ogrodowy „armagedon“.
Nie sądzę, by ułatwiło to usunięcie wspomnianych patologii, bo z uwagi na ich skalę w kraju (szacunkowo 6-8 proc. działek, osób zamieszkujących jest na pewno proporcjonalnie więcej), a także przekroczenie pewnej granicy bezpieczeństwa - jest to już na tyle samonapędzający się mechanizm destrukcyjny dotychczasowego ogrodnictwa, że można go poczytać za sygnał kresu idei tegoż ogrodnictwa w postaci zgodnej z założeniem kultywowanym przecież w wielu krajach Europy.

Ale dla części obecnych działkowców, którzy z rozmysłem rozpoczęli przez takie działania proces niszczenia ROD, byłoby to rozwiązanie zapewne oczekiwane. Można by wówczas powiedzieć, że wszyscy chcieli dobrze, a wyszło jak zwykle.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Sob 20:45, 30 Lis 2013, w całości zmieniany 3 razy
Sob 14:09, 30 Lis 2013 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIKDołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Zameldowani w altance: 10 tys. osób mieszka na działkach
"Z około 10 tys. osób na stałe mieszkających na działkach co czwarty jest tam zameldowany, wynika z szacunków Polskiego Związku Działkowców (PZD). Rekordziści żyją tak od 1959 r.

Jeśli porównać szacunki tej organizacji z raportem NIK sprzed czterech lat, okazuje się że ich liczba wzrosła od 2009 r. ponad dwukrotnie."

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Czw 11:17, 05 Gru 2013 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Tysiące Polaków mieszkają na działkach, część ma meldunek
"[...] Problemem tych „działkowiczów” nie raz zajmowały się sądy i z reguły pozwalały na meldowanie się w ogródkach, powołując się na ustawę o ewidencji ludności. „Przeciwstawianie się zameldowaniu osób faktycznie zamieszkujących na stałe na terenie ogrodu działkowego w postępowaniu administracyjnym prowadzonym w tym przedmiocie nie wydaje się drogą właściwą” – czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 czerwca 2008 r. (II OSK 608/07). Shocked

NSA w wyroku z 13 czerwca 2013 r. (II OSK 26/13) uznał, że przy rozstrzyganiu o zameldowaniu nie ma znaczenia, że wnioskodawca nie ma tytułu prawnego do lokalu ani nie jest członkiem PZD. Rozstrzygającą kwestią jest cel, któremu służy ewidencja ludności – prawidłowe wykonywanie funkcji przez organy władzy publicznej. Shocked

Prawnicy PZD nie zgadzają się z takim stanowiskiem. Ich zdaniem gminy usiłują na papierze rozwiązywać problem małej liczby lokali socjalnych, które powinny zagwarantować.

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych] [/b]


Post został pochwalony 0 razy
Pon 22:27, 16 Gru 2013 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIKDołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Poznań-Miasto rozpoczęło walkę ze stałymi działkowcami
" Władze Poznania postanowiły interweniować w sprawie stałych mieszkańców ogrodów działkowych. Na wniosek Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Zarząd Okręgowy PZD ma ustalić ich liczbę. Na tej podstawie ma zostać sprawdzone, czy mają oni uregulowane sprawy związane m.in. z wywozem śmieci i szambami. Zdaniem PZD, to powinien być pierwszy krok, który umożliwi rozwiązanie kwestii bezprawnych mieszkańców ogrodów działkowych. [...]

Spośród 90 ogrodów dotąd skontrolowano 81. Na ich terenie na stałe mieszka 829 osób, które w wielu przypadkach w sposób bezprawny korzystają z mediów. A faktycznie nie powinno ich tam w ogóle być.

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]

================

Zob. też pierwsza w historii ogrodnictwa licytacja w ROD: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pią 8:52, 03 Sty 2014 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIKDołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Co nowego w ustawie w zakresie nadmetrażu i zamieszkiwania?
"Ustawa jednoznacznie określa funkcje ROD nadal uznając je za urządzenia użyteczności publicznej służącymi zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych, dając możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby oraz podniesienie standardów ekologicznych otoczenia.
Ustawa treścią art. 12 wyklucza możliwość zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej na działce.

Wprowadzono oczekiwaną zmianę w prawie budowlanym, powiększając powierzchnię dopuszczalną altan w mieście do 35 m². Zaostrzono jednak przepisy w sprawie przestrzegania prawa budowlanego. Zarząd ROD ma obowiązek zgłoszenia stwierdzonego naruszenia prawa do organów administracji publicznej, a stwierdzenie przez organ naruszenia prawa stanowi podstawę rozwiązania z działkowcem łamiącym prawo umowy dzierżawy działkowej.

Dodatkową konsekwencją łamania prawa, na jaką naraża się działkowiec jest zapis art. 42 stanowiący, że w razie wygaśnięcia prawa do działki działkowcowi nie przysługuje wynagrodzenie za nasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem. [...]“

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Wto 13:34, 21 Sty 2014 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Wszystko o prawie w PZD i ROD Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin