Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Zamieszkiwanie w ROD - stanowisko delegatów!

 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Wszystko o prawie w PZD i ROD Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Zamieszkiwanie w ROD - stanowisko delegatów!
Autor Wiadomość
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Zamieszkiwanie w ROD - stanowisko delegatów!
270 Delegatów na VIII Zjazd Okręgu Poznańskiego uznało, że brzemiennemu w negatywne skutki zjawisku całorocznego zamieszkiwania na działkach należy stanowczo położyć tamę. Przyjęło w tym celu stosowne stanowisko nakreślając w nim także sposoby zaradzenia problemowi. Poniżej tekst tego 'Stanowiska':




"STANOWISKO VIII ZJAZDU DELEGATÓW OKRĘGU POZNAŃSKIEGO PZD Z 10 WRZEŚNIE 2011 R.
W SPRAWIE POTRZEBY POWSTRZYMANIA DALSZEJ DESTRUKCJI OGRODÓW SPOWODOWANEJ ZJAWISKIEM CAŁOROCZNEGO ZAMIES
ZKIWANIA

Zjazd Delegatów ROD pragnie ustosunkować się do rosnącej w ostatnich latach skali negatywnego zjawiska całorocznego zamieszkiwania w ogrodach działkowych, wyrażając w ten sposób swoja dezaprobatę dla obserwowanego procesu podstępnego przekształcania ogrodów w hybrydy ogrodowo-osiedlowe oraz sygnalizując możliwe kierunki przeciwdziałań.

Odnieść można wrażenie, że przez szereg lat zbyt wiele Zarządów ROD, na terenie których dochodziło do stałych zamieszkiwań na działkach, przymykało oczy na te przypadki lekceważenia prawa, tj. ustawy o ROD, statutu PZD i regulaminu ROD. Zarządy nie korzystały z uprawnień, jakie daje im legalne prawo ogrodowe pogłębiając przez to i utrwalając destrukcyjne dla ogrodów skutki zjawiska.

Demoralizujący wpływ na innych ma fakt, że fałszowane są motywy i deklaracje członka PZD przez osoby, które przychodząc do ROD z góry wiedzą, że cel jest inny – stałe tu zamieszkiwanie. Na tym też polega tzw. „darwinizm społeczny”, że siłą umacnia się tu swój pobyt, zaś w przypadku krytyki działkowcy ci wchodzą w rolę ofiar i zgłaszają – często w sposób agresywny – roszczenia.

Unikanie wiec konsekwentnej reakcji na takie przypadki, zarówno przez Zarządy ROD jak też Komisje Rewizyjne, niszczy tkankę społeczną, gdyż podważa szacunek dla prawa i legitymizuje negatywne wzorce.

Zjazd uważa, iż powyższa faza destrukcji ogrodów powinna ulec zamknięciu w latach 2012-2013. Zaniechanie podjęcia konfrontacji z opisanym zjawiskiem, będącym swego rodzaju przemocą ukrytą stałych mieszkańców wobec pozostałych użytkowników ROD, skaża samorządowe organa ROD PZD w oczach ich społeczności infantylizmem wyrażającym się brakiem poczucia odpowiedzialności za poszanowanie prawa, i powoduje utratę należnego im szacunku, choćby za kompetentną społeczną pracę, a także podważa autorytet organu ROD.

Należy zatem niezwłocznie uruchomić mechanizmy chroniące zdecydowaną większość społeczności ROD, które preferują zgodną z prawnymi założeniami funkcję rekreacyjną i cenią spokój w ogrodzie, przed rosnącą liczbą przypadków nielegalnego całorocznego zamieszkiwania na działkach. Stałego zamieszkiwania w ROD nie należy bowiem traktować jako „pakietu” jakiegoś ogólniejszego systemu ochrony socjalnej, gdyż nie jest to zadanie PZD, który jest organizacją samofinansującą się, a więc pozbawioną jakichkolwiek dotacji państwowych, żyjącą jedynie ze składek swoich członków. Zapewnienie mieszkań nie jest zadaniem PZD.

Ochrona ta winna przejawić się w następujących formach:

1. Przeprowadzeniu szerokiej informacyjnej kampanii społecznej zaszczepiającej w świadomości społeczności ROD przeświadczenie, iż zjawisko stałego zamieszkiwania na działce jest nieakceptowanym, rażącym naruszeniem prawa i nadużyciem zaufania wobec innych użytkowników ogrodu. Rozbudzanie poczucia braku akceptacji dla takich zachowań wynika z potrzeby zachowania zasad współżycia społecznego opartego na poprawności i uczciwości w relacjach między ludźmi. Zadomawianie się w ogrodzie podstępem i kłamstwem, przy zachowaniu identycznych powinności jakimi obciążeni są „sezonowi” użytkownicy, jest niemoralne. Życie dowodzi jednak, ze dzięki kłamstwu zje się co najwyżej obiad, ale kolacji już nie.

Należy założyć, że poczucie braku akceptacji i zawstydzenia będzie wywoływać dyskomfort i obawy przed skutkami popełnionych uchybień.
W tym celu należy wykorzystać odpowiednie i celowo przygotowane materiały informacyjne do zawieszenia w gablotach ROD oraz na prawie 20 stronach internetowych ogrodów.

Powinno się dążyć do zapoczątkowania nieskrępowanej debaty na ten drażliwy temat. Również OZ PZD powinien uwzględnić w swych najbliższych zadaniach praktyczne podjęcie tego realnego problemu, m.in. przez sprawne dokonanie ewidencji wszystkich przypadków stałego zamieszkiwania, zarówno tych z zameldowaniem w ROD, jak i bez niego. Nadchodzący sezon jesienno-zimowy będzie sprzyjał ujawnieniu stałych zamieszkiwań.

2. Zarządy ROD powinny praktycznie uruchomić pojęcie „sprawiedliwości naprawczej”, by zatrzymać unicestwianie ROD poprzez tworzenie w nim „drugiego świata” o podwójnej moralności i relatywnym traktowaniu prawa, co stanowi przykład rażącej demoralizacji. Powinny też, póki co, zadbać o proporcjonalne obciążenie użytkowników powinnościami wobec ogrodu w ramach wyznaczonych prawem kategorii.

Dotychczasowe zaniechanie nagłaśniania przypadków nielegalnych zamieszkiwań, m.in. przez pomijanie w dorocznych sprawozdaniach informacji o takim problemie i odstępowanie od wyciągania konsekwencji wobec łamiących prawo doprowadziło do krytycznego stanu. Zarządy muszą więc odzyskać obiektywną perspektywę widzenia tej sprawy oraz zdolność działania rozpoczynając od niedopuszczania do nowych całorocznych zasiedleń, a w razie potrzeby – skorzystania z prawnych rozwiązań.
Stali mieszkańcy tworzą w niektórych ROD zagrażającą istnieniu ogrodu w dotychczasowym modelu „grupę roszczeniową” i trzeba budować dla niej opartą na prawie przeciwwagę. Jak najszybsze podjęcie rozmów Zarządu ROD z tą grupą wydaje się niezbędne.

3. Dla skutecznego wypełnienia powyższych zadań Zarządy ROD powinny otrzymać konieczne wsparcie. Najbliższe może pochodzić od ogrodowej Komisji Rewizyjnej, która w swoich poczynaniach kontrolnych jest zobowiązana „Regulaminem Kontroli Komisji Rewizyjnych PZD§2-4 do badania w pierwszej kolejności legalności funkcjonowania ogrodu, a dopiero w dalszej – jego gospodarki i finansów.

Wydaje się, iż obecna skala zjawiska całorocznego zamieszkiwania na działkach jest też –niestety- konsekwencją braku stosownej reakcji Komisji, co szczegółowo określa wspomniany regulamin dla tychże Komisji Rewizyjnych.

Jest więc narzędzie i są uprawnienia, by Komisje te przeprowadziły pod tym kątem, w terminie do czasu przyszłorocznych walnych zebrań - „badanie problemowe” ogrodu i poinformowały w swoim sprawozdaniu ogólne zebrania działkowców o ich wyniku i zleconych działaniach naprawczych. W tym kontekście Zarząd ROD poczuje się pewniej i zacznie funkcjonować w tej sprawie tak, jak powinien.

Stosowne wsparcie winno napływać także od wyższych organów PZD: Okręgowego Zarządu i Okręgowej Komisji Rewizyjnej, którego formy powinny odpowiadać realnym potrzebom. Oczekiwanym wobec KR/Prezydium PZD działaniem jest przyspieszenie adekwatnych do wagi sprawy zabiegów o usunięcie z polskiego prawa zapisów sprzecznych i wykluczających się, a zezwalających gminom na meldowanie w ROD. Przepisy te, będące w tej kwestii przejawem widocznej nieporadności państwa i wadliwego stanowienia prawa przez władzę ustawodawczą, powinny zostać jak najszybciej znowelizowane jako nieracjonalne i destrukcyjne w skutkach. Jest dobra okazja, by postulat taki został zgłoszony na II Kongresie PZD 22 września 2011 r. lub na IX Krajowym Zjeździe Delegatów PZD w grudniu 2011 r. w Warszawie.

Przewodniczący Przewodniczący
Komisji Uchwał i Wniosków VIII Zjazdu Delegatów OP

Poznań, 10 IX 2011 r."

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pią 19:07, 21 Paź 2011, w całości zmieniany 4 razy
Śro 21:34, 14 Wrz 2011 Zobacz profil autora
stefania
UŻYTKOWNIK



Dołączył: 27 Wrz 2011
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Post
Hmm, u panów z Okręgu też na ROD mieszkają. Może tak zacząć od siebie?


Post został pochwalony 0 razy
Czw 12:37, 29 Wrz 2011 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Trwa walka o ogródki działkowe, a co z 'całorocznymi'?
"Czy zmienią się w super tereny inwestycyjne?

W najbliższy czwartek 28 czerwca, Trybunał Konstytucyjny zdecyduje o zgodności z konstytucją zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD). Cała sprawa może mieć niemałe znaczenie dla rodzimego rynku nieruchomości, krajowych relacji społeczno-politycznych, a przede wszystkim dla być albo nie być milionowej społeczności działkowców i ich rodzin – twierdzi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. [...]

Działkowcy - emeryt, nie inwestor. Często mieszkaniec

Bez mała połowa polskich działkowców to emeryci i renciści. Jedna czwarta reprezentowana jest przez osoby wykonujące zawody robotnicze. Kilka procent to ludzie bezrobotni. Istotnym zagadnieniem, związanym z funkcjonowaniem ROD, są osoby-użytkownicy ogródków działkowych na stałe zamieszkujące na ich terenie.

Wprawdzie regulamin ROD stanowczo zakazuje stałego pobytu (zamieszkiwania) na działce, ale wiadomo, że PZD wobec swoich członków preferuje raczej postawę humanitarno-opiekuńczą, aniżeli represyjną.
- Problem ten, wynikający wprost z niskiej dostępności nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, dotyczy prawdopodobnie kilku procent działkowców.

Jednak w tym przypadku kilka procent może oznaczać, że w całej Polsce nawet kilkadziesiąt tysięcy osób może zamieszkiwać na działkach, a pozbawienie ich do niej prawa będzie równoznaczne z utratą dachu nad głową – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

W sumie więc z całą pewnością większość członków PZD to ludzie bardziej w podeszłym aniżeli średnim wieku, o niskim bądź bardzo niskim statusie majątkowym, od dłuższego czasu w stanie zawodowego spoczynku. Bardzo często działka jest ich jedynym „majątkiem”, głównym elementem życiowej satysfakcji, czymś, co ich życiu, a często jego ostatniemu etapowi nadaje główny sens. [...]"

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Śro 11:47, 27 Cze 2012 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Dyskusja na forum prawnym o całorocznym zamieszkiwaniu
Można pod tym linkiem włączyć się do dyskusji nt niezgodnego z prawem i ideą ogrodów działkowych całorocznego zamieszkiwania na działkach:

[link widoczny dla zalogowanych]

Dla zainteresowanych zarejestrowaniem się na forum prawnym czytaj wskazówki praktyczne: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Nie 10:26, 12 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
Nie 10:22, 12 Maj 2013 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Za duże altany? Nie mogą rządzić...
"Wracamy na najstarszy poznański ogród działkowy, czyli Ogród im. Karola Marcinkowskiego.
Dziś po raz drugi komisja budowlana przez Polski Związek Działkowców miała zmierzyć altany członków nowego zarządu ogrodu. Za pierwszym razem działkowcy komisji nie wpuścili. Pomiar jest potrzebny, bo według prawa działkowego członkowie zarządu nie mogą mieć za dużych altan i nie mogą w nich mieszkać.

Sytuacja na ogrodzie im. Marcinkowskiego coraz bardziej się komplikuje. Nowy zarząd wybrany przez działkowców wymienił zamki w świetlicy i przejął dokumenty. W odpowiedzi Polski Związek Działkowców zawiesił nowy zarząd i powołał zarząd komisaryczny, którego nowy zarząd nie uznaje.

Jak dziś wyglądała wizyta komisji budowlanej na tym ogrodzie? - o tym w relacji Rafała Regulskiego: [...]"

Więcej słuchaj w Radiu Merkury... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Wto 12:13, 07 Sty 2014 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Meldowanie w ROD
Stałym mieszkańcom ogrodów pracowniczych nie można odmówić zameldowania

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego rozwiewa ostatecznie istniejące wątpliwości.

Państwo stosuje tu jednak swoistą „ekwilibrystykę“ w interpretowaniu prawa, które –jak wiemy- w kwestii zameldowania w ROD wyklucza się. Co innego stanowi na temat zamieszkiwania na działce ustawa (obowiązuje zakaz), a co innego przepisy o ewidencji ludności.

Jak znamy życie, nie pierwszy to i nie ostatni taki przypadek w naszym państwie prawa.
Nie mają się więc co poniektórzy denerwować, że na przykład 'vacatio legis‘ dla nowej ustawy o ROD powinno trwać do 21 stycznia 2014 r., podczas gdy nowa ustawa o ROD obowiązuje już od 19 stycznia 2014 r. Przez trzy dni „kota nie ma, myszy mogą harcować.“
Chciałoby się tu nawiązać do modnego w latach 50. XX wieku powiedzenia: „ustawodawca ma zagrania jak Cajmer o północy“.

O oddalonej skardze kasacyjenj w przedmiocie zameldowania na działkach II OSK 5/07 – Wyrok NSA z 2008-02-13 czytaj: [link widoczny dla zalogowanych]

PS
Ad vacatio legis
"W uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym."

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pon 11:08, 20 Sty 2014, w całości zmieniany 4 razy
Nie 18:41, 19 Sty 2014 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Wszystko o prawie w PZD i ROD Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin