Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Pokonać barierę niemocy

 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Wszystko o prawie w PZD i ROD Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Pokonać barierę niemocy
Autor Wiadomość
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Pokonać barierę niemocy
Odnieść można wrażenie, że Stowarzyszenie Ogrodowe PZD jako organizacja pozarządowa mająca m.in. organizować życie społeczności lokalnych, liczących łącznie prawie milion członków, samo wpędza się do narożnika. Z czego to wynika?

Między innymi z tego, że jak zauważają socjologowie: nie jest dobrze, jak ktoś zbyt długo pełni swą funkcję kierowniczą, bo ulega skostnieniu, a otaczający go ludzie stają się emocjonalnie uzależnieni. Poza tym środowisko działkowców jest zmęczone oglądając wciąż te same twarze. To przyzwyczajenie do nich zaczyna teraz irytować. Te twarze nie kojarzą się przy tym z żadnymi przyszłościowymi pomysłami.
Ma to swoje praktyczne konsekwencje, gdyż w samorządzie ogrodów zanika poczucie potrzeby wybierania ludzi do pełnienia funkcji według klucza kompetencyjnego. Zaczyna przeważać pogląd: niech będzie ktokolwiek, byle był. Warto też zastosować mechanizm wybieralności na maksimum 2-3 kadencje. Trzeba dopuścić nowych ludzi do gry o najwyższe funkcje w SO PZD. Byłoby to pożyteczne dla organizacji, gdyż ograniczałoby wszechwładzę jednostek i zerwało z reprodukcją tego samego typu zarządzania, przerwałoby krąg małego grona osób odwiecznie (bo od początku) zarządzających PZD. Wymusiłoby zmiany i poważną troskę o rozwój społeczności ogrodowych.

W obecnej sytuacji celowe byłoby przygotowanie raportu „Polskie ogrodnictwo działkowe 2015” opisującego wyzwania cywilizacyjne (unowocześnienie zarządzania ROD i całą organizacją) i narosłe problemy, np. skalę ponadnormatywnego budownictwa i całorocznego zamieszkiwania na działkach, które zniszczyło modelowe funkcje ogrodów. Raport mógłby zawierać też nowe pomysły i drogowskazy.
Nie można ciągle zaprzątać umysły działkowców katastroficzną wizją dla ogrodów, chociaż walka o ustawę była słuszna i niezbędna, tak jak obecnie starania o racjonalną definicję altany (nowelizację prawa budowlanego). Takie fatalistyczne myślenie nie służy rozwojowi, ugruntowuje status quo. Ciężar tych wszystkich zabiegów spoczywać winien jednak na ścisłym kierownictwie PZD, które powinno „wziąć na klatę” większość tych kłopotów, za które przecież osobiście odpowiada, chociaż nigdy o tym nie mówi.

W zespole przygotowującym wspomniany raport powinni znaleźć się też ludzie spoza organizacji wspierający metodologiczną stronę projektu, by uniknąć błędów poprzedniego „badania”, które dało mało wiarygodną odpowiedź na pytanie: kim są polscy działkowcy? Bez tego raport –selfie będzie nieprawdziwy, jeśli nie ujawni narosłych patologii.

Nie można też funkcjonować bez długofalowego planu zarządzania i nie skorzystać jako Stowarzyszenie Ogrodowe z możliwości finansowego wsparcia na rewitalizację ogrodów, jaką daje ostatnia transza pomocowa UE na lata 2014-2020.
Musi pojawić się impuls do zasadniczych zmian, bo przecież SO PZD jako organizacja pozarządowa bynajmniej nie jest skazane na nieistnienie w ogrodach. Wśród powstających nowych stowarzyszeń, które prawdopodobnie do stycznia 2015 roku przejmą ok. 10 proc. dotychczasowych ROD, nadal będzie ono – choć z wadami- dominowało, gdyż nie ma lepszego konkurenta. Powinno się jednak odnowić, także wizerunkowo. Czy jest to możliwe bez jakiegoś szoku?

Aktualnie mamy tzw. konsultację społeczną projektu statutu, który w październiku tego roku ma być przyjęty przez krajowy zjazd delegatów. Czy środowiska poszczególnych ROD są świadome tego faktu, by w pełni skorzystać z demokratycznej drogi przemian? Dlaczego KR PZD ogranicza dostęp do informacji (w tym przypadku o charakterze publicznym) podejmując decyzję o niepublikowaniu projektu jako „roboczego” na stronach internetowych ROD (OZ także), o czym poinformowano Zarządy ROD w pismach z początku lipca br., zaś OZ wcześniej? Przecież tym samym KR ograniczyła możliwość swobodnego wypowiadania się i współdecydowania środowiska o kształcie statutu organizacji. To jedna z technik sterowania ludźmi i wpływania na ich świadomość oraz zachowanie. Dlaczego KR manipuluje środowiskiem?

To strach wyborczy. Widocznie wyczuwa się, co dla dotychczasowych struktur, zwłaszcza dla ścisłego kierownictwa PZD, jest niebezpieczne, np. nowa ordynacja wyborcza wprowadzająca tajne i częściowo bezpośrednie (przez zjazd delegatów, a nie Krajową Radę) wybory prezesa PZD (por. paragraf 134 projektu) . Czasy się zmieniły, dzisiaj upowszechniły się zachodnie normy demokracji i trzeba zrezygnować z przestarzałego punktu odniesienia sprzyjającego pozycji zachowawczej.

W wyborach nie powinno chodzić tylko o zdobycie władzy w Związku, trzeba umożliwić kilku kandydatom zaprezentowanie wrażliwej i odpowiedzialnej wizji społecznej dla ogrodnictwa działkowego w kraju. Na dłuższą metę posiadanie projektu społecznego dla ogrodów opłaci się organizacji.
Tymczasem takiej alternatywy w projekcie statutu nie ma, reprodukuje się w tym aspekcie stary system wzmacniając jego zachowawczy i zaściankowy charakter. A przecież organizacja potrzebuje nowych ludzi, nowych pomysłów i one w środowisku działkowców są. W tym systemie się jednak nie ujawnią, bo to niemożliwe.

Co może zrobić przeciętny działkowiec, członek PZD? Denerwować się, buntować? Może przyjąć postawę ks. Lemańskiego i poczekać, aż obecne pokolenie przeminie, gdyż nie każdy nadaje się, by być bokserem? Ale obecne pokolenie, to właśnie my, w zdecydowanej większości "nieodwracalnie dojrzali". Przeczekanie, to z oczywistych względów nie jest droga dla nas. Pozostaje więc… pokonać barierę niemocy!


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Nie 13:20, 17 Sie 2014, w całości zmieniany 1 raz
Czw 7:26, 14 Sie 2014 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Jak usłyszeć głos działkowca-seniora?
Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną w Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej publikacją "Jak usłyszeć głos seniora? Praktyczny przewodnik po partycypacji obywatelskiej osób starszych".
Znajdziecie w niej Państwo zestaw wskazówek dotyczących przygotowywania i prowadzenia procesów partycypacyjnych z udziałem seniorów, opisy przykładów takich działań oraz 4 scenariusze różnego typu procesów. Mamy nadzieję, że publikacja posłuży jako inspiracja w podejmowaniu działań włączających osoby starsze w procesy decyzyjne w różnych obszarach. Publikację możecie Państwo przejrzeć online […]”

Rzecz dotyczy działań dot. w ogóle seniorów, ale wiele wskazówek z polecanej książki można zastosować w praktyce ogrodowej komunikacji społecznej. Na pewno w jakimś ROD znajdą się działkowcy zainteresowani tym metodycznym wsparciem. A oto niektóre wybrane fragmenty:

"Nie chodzi tu oczywiście o jednorazowe sytuacje zasięgania opinii, ale o partycypację rozumianą jako ciągły dialog ze społecznością i wypracowanie takich mechanizmów komunikacji i wspólnego
podejmowania decyzji, które będą skutkować coraz większą przejrzystością tego rodzaju procesów, wzrostem otwartości i wzajemnego zaufania."


Albo o konsultowaniu dokumentów ważnych dla ogrodowej społeczności:

"Pierwszy etap takiego procesu powinien zakładać konsultacje samych założeń dokumentu – zbieranie pomysłów i propozycji zapisów lub postulatów, które powinny się w nim znaleźć z perspektywy mieszkańców. Kolejny – konsultacje projektu dokumentu, powinien stwarzać możliwość komentowana i zgłaszania uwag do propozycji konkretnych zapisów.
Wreszcie – po uwzględnieniu wyników konsultacji projektu, jego ostateczna wersja powinna zostać zaprezentowana mieszkańcom wraz informacją zwrotną na temat uwzględnienia (lub
nie) uwag zgłaszanych na wcześniejszych etapach procesu i z możliwością dodania ostatnich komentarzy do dokumentu."

Bezpośredni link do 96-stronicowego tekstu publikacji w formacie pdf poniżej:

[link widoczny dla zalogowanych]

Więcej czytaj… [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pią 6:22, 22 Sie 2014 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Wszystko o prawie w PZD i ROD Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin