Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Budowa na działce po zmianie ustawy budowlanej z 12.02.2009
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Wszystko o prawie w PZD i ROD Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Budowa na działce po zmianie ustawy budowlanej z 12.02.2009
Autor Wiadomość
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Budowa na działce po zmianie ustawy budowlanej z 12.02.2009
"Zmiany sytuacji działkowców w przypadku wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy prawo budowlane i niektórych innych ustaw".

[Ustawa z 12.02.2009 Prawo budowlane, wyciąg czytaj: [link widoczny dla zalogowanych] ]

"Warunki, jakie spełnić musi działkowiec w celu budowy altany zgodnie z znowelizowaną ustawą prawo budowlane:
1. zgłoszenie budowy, (art. 29 ust 2 pkt. 2 PrBudU)
2. wskazanie usytuowania i rodzaju obiektu budowlanego, (art. 30 ust 2 PrBudU)
3. termin rozpoczęcia budowy, (art. 30 ust 2 PrBudU)
4. załączyć do zgłoszenia odpowiednie szkice lub rysunki, (art. 30 ust 3 PrBudU)
5. na żądanie organu administracji, lub gdy wynika to z innych przepisów należy dołączyć również wymagane decyzje, opinie, uzgodnienia, pozwolenia lub sprawdzenia, (art. 30b ust 1 w zw. z art. 30 ust 2 pkt. 2 PrBudU)
6. jeżeli przepisy ustawy wymagają dołączenia zgody urbanistycznej, jej załączenie następuje w wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Art. 30b ust 1 w zw. z art. 30b ust 2 pkt.1 i 2 PrBudU)
7. oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. (art. 30 ust 2 PrBudU)

Warunki jakich nie będzie mógł spełnić działkowiec:" Czytaj wiecej: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pią 8:07, 06 Mar 2009, w całości zmieniany 4 razy
Czw 21:10, 05 Mar 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Sejm znowelizował Ustawę prawo budowlane (12.02.2009)

  • Wyciąg z ustawy z dnia 12.02.2009 - czytaj: [link widoczny dla zalogowanych]

  • Analiza prawna- czytaj: [link widoczny dla zalogowanych]

  • STANOWISKO KRAJOWEJ RADY POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW
    Z DNIA 26 LUTEGO 2009r.
    W SPRAWIE ZMIAN DO USTAWY O ZMIANIE USTAWY PRAWO BUDOWLANE I NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW.

    "Krajowa Rada PZD po zapoznaniu się z ustawą o zmianie ustawy Prawo budowlane, przyjętą przez Sejm w dniu 12 lutego 2009r. uznaje, że zaproponowane rozwiązania prawne są wyjątkowo niekorzystne dla działkowców podejmujących wysiłek budowy lub modernizacji altan, a w konsekwencji będą miały wpływ na wygląd i przyszłość działek w rodzinnych ogrodach działkowych."

    Czytaj pełny tekst: [link widoczny dla zalogowanych]


Admin


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pią 8:08, 06 Mar 2009, w całości zmieniany 2 razy
Czw 21:29, 05 Mar 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Wystąpienie KR PZD z 26 lutego 2009 do Bogdana Borusewicza - Marszalka Senatu RP.

Wybrane fragmenty:

"Z wprowadzonych do ustawy zapisów wynika, że na działkowców planujących budowę altany ogrodowej nakłada się szereg obowiązków poprzez wprowadzenie wymogu dokonania rejestracji budowy altany we właściwym Starostwie Powiatowym. Wprowadzona do ustawy nowela zakłada również, iż do wniosku o rejestrację budowy należy dołączyć szkic i rysunek, oraz szereg innych dokumentów wymaganych w indywidualnych przypadkach przez urząd, oraz oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.(art. 30 ust 2 ZmPrBudU).

Obecnie ten sam problem rozwiązany jest w regulaminie ROD, uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w dniu 7 kwietnia 2004r. ,zgodnie z art. 29 ust.2 pkt 15 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8 lipca 2005r. W myśl regulaminu ROD, członek zobowiązany jest do powiadomienia na piśmie zarządu ROD o zamiarze budowy lub rozbudowy altany , załączając rysunek wskazujący jej wymiary i usytuowanie w granicach działki. Niezastosowanie się do regulaminu ROD powoduje, że zarząd ROD wstrzymuje budowę, może nakazać jej rozebranie, a nawet zastosować w stosunku do członka kary regulaminowe. W ten sposób Związek panuje nad problemem budownictwa na działkach, bez dodatkowych uciążliwości. Uważamy, że dotychczasowe rozwiązania za słuszne i nie wymagają ingerencji ustawodawcy. Proponowana zmiana spowoduje jedynie dublowanie czynności."

"Podkreślenia wymaga fakt, iż wymieniona w nowelizacji dokumentacja wydawana jest przez specjalistów i urzędy za nierzadko wysokie wynagrodzenie. Dodatkowo wymóg złożenia oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane również budzi zastrzeżenia, ponieważ działkowiec nie posiada tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych, albowiem prawo to należy do Polskiego Związku Działkowców. Dodatkowo część ogrodów zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców posiada nieuregulowaną sytuację prawną. Wszystko to w konsekwencji uniemożliwi złożenie przez użytkownika działki przedmiotowego oświadczenia i stanowić będzie przeszkodę lub wręcz uniemożliwi działkowcom rejestrowanie budowy altan, a w konsekwencji ich wykonanie."

Pełen tekst 'Wystąpienia' czytaj: [link widoczny dla zalogowanych]


Stanowisko OZ PZD w Katowicach z 3 marca 2009 skierowane do Bogdana Borusewicza - Marszałka Senatu RP.
Wybrany fragment:

"Nikt nie konsultował z Polskim Związkiem Działkowców tych rozwiązań, pomimo iż dotyczą one bezpośrednio Związku i jego członków. W imieniu 100-tysięcznej rzeszy śląskich działkowców, zwracamy się do Pana Marszałka , aby Senat przyjął poprawkę do uchwalonej przez Sejm RP nowelizacji ustawy Prawo budowlane, polegającą na przywróceniu dotychczasowego porządku prawnego i wyłączeniu budowy altan o parametrach określonych ustawą z obowiązku rejestracji."

Pełny tekst czytaj: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pią 8:41, 06 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Pią 8:40, 06 Mar 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Z ostatniej chwili:
SENAT POPIERA DZIAŁKOWCÓW!


"Krajowa Rada PZD informuje, że w dniu wczorajszym (tj. 5 marca br.) Senat rozpatrywał ustawę nowelizującą Prawo budowlane i przyjął poprawkę do tej ustawy, dzięki której nie wymaga zgłoszenia budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Tym samym przywrócono korzystny zapis w ustawie, która teraz wróci do Sejmu celem rozpatrzenia poprawek senackich."

"W rezultacie, przy 95 obecnych senatorach, jednogłośnie przyjęto korzystną dla działkowców poprawkę do ustawy nowelizującej Prawo budowlane.
Teraz wszystko zależy od posłów."


Źródło: tu czytaj więcej [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Czw 14:57, 12 Mar 2009 Zobacz profil autora
Tina
NOWY NA FORUM



Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: warmińsko-mazurskie

Post
I co, sądzicie, że to takie dobre?
Ile jest ogrodów zabudowanych w taki sposób, że prawie 100 % budynków łamie prawo budowlane?
Każdy działkowiec powinien wiedzieć, że kupując domek, np. o wysokości 6 m przy dachu dwuspadowym kupuje samowolę budowlaną i naraża się na burzenie, ewentualnie kary wynikające z paragrafu 48 prawa budowlanego!!!

Gdyby działkowcy musieli dostawać zezwolenia lub/i zgłaszać budowę, nie byłoby takich przypadków. Czy dając taką swobodę działkowcom będziemy mieli pewność, że wszyscy dostosują się do przepisów i nie przekroczą norm budowlanych? NIE ! Teraz też tak jest: 10 wybuduje prawidłwo, 10 nieprawidłowo i jeszcze "sprzeda" jakiemuś nieświadomemu.
Uważam, że źle się stało, że senat zmienił zapisy. Ale przecież to nie koniec pracy nad ustawą. Zobaczymy, co na to sejm po poprawkach senatu.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Tina dnia Czw 17:45, 19 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Czw 17:44, 19 Mar 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
KOMUNIKAT KR PZD

Budowa altan bez zmian

W dniu 23 kwietnia 2009 r. Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji Prawa budowlanego, która przywraca dawną treść przepisu dotyczącego zwolnienia z konieczności zawiadamiania o zamiarze budowy altany w ROD. Senat zaproponował, aby budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich nie wymagała zgłoszenia.
Komisje sejmowe rozpatrujące tą poprawkę wnosiły, aby Sejm ją przyjął.
W głosowaniu, w którym uczestniczyło 422 posłów, za przyjęciem tej poprawki głosowało 419 posłów, a przeciw 3 posłów. Tym samym Sejm poprawki Senatu nie odrzucił i przepisy dotyczące budowy altan na działkach w ROD zachowały dotychczasowe brzmienie, a więc budowa bez konieczności zgłaszania jej do gminy.
(MP)
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Nie 9:31, 26 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Praktycznie o budowaniu na działce w ROD
Dyskusja zainteresowanych budową i tych, którzy już wybudowali altanę/domek - czytaj na forum dyskusyjnym ROD w Rynii...

http://www.rodrynia.fora.pl/wymiana-opinii-i-uwag,2/altana-czy-budynek-mieszkalny-dach-stromy-co-to-jest,72.html


Post został pochwalony 0 razy
Śro 10:23, 27 Lip 2011 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Konsekwencje przekroczenia parametrów altan w ROD
" Przekroczenie ustawowych parametrów przy budowie altan na terenie rodzinnych ogrodów działkowych może skutkować rozbiórką

Przekroczenie parametrów przewidzianych w art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud., w odniesieniu do budowy altan i budynków gospodarczych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, obliguje organ nadzoru budowlanego do zastosowania procedury przewidzianej w art. 48 pr. bud., zgodnie z którą nakaz rozbiórki może być orzeczony tylko wtedy, gdy nie jest możliwe doprowadzenie obiektu lub jego części do stanu zgodnego z prawem.
articleImage: Przekroczenie ustawowych parametrów przy budowie altan na terenie rodzinnych ogrodów działkowych może skutkować rozbiórką fot. Thinkstock

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 4 i art. 30 ust. 1 pr. bud. budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych nie wymaga uzyskania pozwolenia ani zgłoszenia przy zachowaniu odpowiednich parametrów."

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Wto 9:17, 02 Paź 2012, w całości zmieniany 1 raz
Wto 9:13, 02 Paź 2012 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Starania: Altany miejskie i podmiejskie ROD takie same-35 m2
"Drugim ważnym momentem obrad [Nadzwyczajnego Zjazdu PZD 6 X 2012] było przyjęcie Stanowiska w sprawie Uchwały Nadzwyczajnego Zjazdu PZD upoważniającej KR PZD do podjęcia działań na rzecz zmiany prawa budowlanego w celu zrównania praw działkowców w ogrodach miejskich i podmiejskich w kwestii wielkości altan, co powinno doprowadzić do powiększenia dopuszczalnej powierzchni altan w miastach do 35 m2. Ta kwestia była wielokrotnie podnoszona przez działkowców poznańskich i leży w interesie wielu rodzin działkowych, dlatego też uczestniczy spotkania niemal jednogłośnie poparli Stanowisko wyrażające podziękowanie dla Zjazdu i KR PZD za podjecie tej ważnej dla działkowców próby zmiany prawa budowlanego. (Treść Stanowiska)."

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ZarzadROD dnia Wto 10:44, 09 Paź 2012, w całości zmieniany 1 raz
Wto 10:42, 09 Paź 2012 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Budowa domku holenderskiego na działce w ROD
"Budowa domku holenderskiego na działce rekreacyjnej w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, i co na to prawo

Pyta: Agnieszka
Czy domek holenderski podlega prawu budowlanemu i czy obowiązują go granice z sąsiadem?
Jest to domek postawiony na bloczkach betonowych. Nad domkiem zaczynam budowę zadaszenia także na bloczkach wraz z tarasem (taras także jest na bloczkach). Proszę o pomoc gdyż w regulaminie ROD nie ma nic o domkach holenderskich.



Doradza: CERTO Kancelaria prawna
Temat domków holenderskich był już niejednokrotnie poruszany na tym forum, gdyż ich status prawny nie został określony przepisami.

W omawianym przypadku jednak podstawowe znaczenie ma treść regulaminu ROD (nawet, jeżeli nie wspomniano tam konkretnie domków holenderskich, to prawdopodobnie mowa jest o parametrach stawianych obiektów w ogóle) oraz przepisów Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, a także Ustawy Prawo budowlane.
Zgodnie z przytoczonymi przepisami, obiekty stawiane na terenie ROD nie mogą przekraczać powierzchni zabudowy 25 mkw w mieście i 35 mkw poza miastem oraz wysokości 5 m przy spiczastym dachu i 4 m przy płaskim. Nie mogą także służyć celom mieszkalnym.

Należy pamiętać, że zazwyczaj regulamin ROD przewiduje obowiązek użytkownika działki do powiadomienia na piśmie zarządu o zamiarze budowy lub rozbudowy altany, z załączonym planem obiektu, jego wymiarów i usytuowania w granicach działki. Do zarządu ROD należy bowiem kontrola aby stawianie takich obiektów lub ich modernizacja odbywała się zgodnie z przepisami.

Reasumując, każdy obiekt stawiany na terenie ogródków działkowych, bez względu na jego nazwę i typ, musi spełniać wymogi przewidziane w przytoczonych przepisach oraz regulaminie ROD."

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Czw 8:46, 18 Paź 2012 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Łamanie prawa budowlanego w ROD nie popłaca
"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w dniu 4 kwietnia 2012r. wydał wyrok w imieniu RP oddalający skargę Ireneusza J. z ROD Kwitnąca Dolina w Swarzędzu na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł że „… powierzchnia budynku (powyżej 58 m2) i wysokość budynku ( 5,77m przy płaskim dachu) znacząco przewyższają dopuszczalną powierzchnię i wysokość altany możliwą do zrealizowania bez pozwolenia na budowę na terenie rodzinnych ogrodów działkowych w granicach miasta. W budynku, jak wynika z dokumentacji technicznej, znajdują się: kuchnia, łazienka i pokój na parterze oraz 4 pokoje na poddaszu. Ponadto budynek posiada przewody kominowe, palenisko, podłączenie dymowe, spalinowe i wentylacyjne rozprowadzone po całym obiekcie. Cały budynek ogrzewany jest kominkiem z płaszczem wodnym. W budynku rozprowadzone są także instalacje - wodna, elektryczna oraz kanalizacyjna. Posiada też schody prowadzące na poddasze oraz do piwnicy."

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Sob 11:27, 04 Maj 2013 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Powierzchnia altan w przepisach prawa
"Powierzchnia altan w przepisach prawa od momentu powstania PZD po dzień dzisiejszy

[...] Pierwszy, historyczny Regulamin POD uchwalony przez Krajową Radę PZD w dn. 29.10.1981r. w § 45 stanowił, iż powierzchnia altany w obrysie ścian zewnętrznych nie może przekraczać 20m2 w ogrodach znajdujących się w granicach miast oraz 35m2 w ogrodach poza ich granicami. Warto więc zwrócić uwagę, że przepisy pierwszego Regulaminu obowiązującego na terenie Pracowniczych Ogrodów Działkowych wyznaczyły dość niską górną granicę dopuszczalnej powierzchni dla altan w ogrodach miejskich.
Granica ta została podwyższona dopiero przepisami Regulaminu POD z 1989r., uchwalonego przez Krajową Radę PZD w dniu 25.11.1986r. W § 68 niniejszego Regulaminu czytamy, iż altana w POD w ogrodzie miejskim może mieć powierzchnię do 25m2, zaś w ogrodach podmiejskich - 35m2. Od tego momentu w każdym kolejnym Regulaminie POD i ROD aż do 2014r. powierzchnie te utrwaliły się i pozostawały niezmienne. Dodatkowo przepisy kolejnych regulaminów zobowiązywały działkowców do powiadomienia Zarządu o zamiarze wybudowania altany celem wcześniejszej akceptacji jej projektu, a w przypadku stwierdzenia naruszeń - do przerwania budowy bądź nawet do rozebrania źle postawionej altany.

Pracownicze ogrody działkowe od zawsze pełniły określone funkcje, przede wszystkim socjalną i rekreacyjną. Już w historycznej ustawie o pracowniczych ogrodach działkowych z 9 marca 1949r., a więc na długo przed powołaniem do życia Polskiego Związku Działkowców czytamy, że celem POD jest „stworzenie ludziom pracy i ich rodzinom możliwości wykorzystania wolnego czasu z pożytkiem dla zdrowia oraz poprawa ich sytuacji gospodarczej drogą uzyskania ziemiopłodów na potrzeby własnego gospodarstwa domowego".
Te tradycyjne funkcje ogrodów podtrzymywane były każdą kolejną ustawą regulującą polskie ogrodnictwo działkowe (1981r., 2005r. i obecna). Ponadto regulacje regulaminów wskazywały na zakaz zamieszkiwania na działce w POD, co wyrażone wprost zostało w § 68 Regulaminu z 1989r., który mówił o zakazie przystosowania altany do stałego zamieszkania.

Nawet pobieżna analiza tych przepisów jasno wskazuje na fakt, iż działka w POD była niejako „uzupełnieniem" właściwego gospodarstwa domowego, nie zaś samym gospodarstwem domowym, a co za tym idzie - nigdy nie miała służyć zamieszkiwaniu na niej. To właśnie bowiem z doniosłych funkcji społecznych ogrodów, które miały podnosić komfort i jakość życia pracowniczych rodzin, wypływały i w dalszym ciągu wypływają wszelkie przywileje działkowców, jak choćby odpowiednie zwolnienia podatkowe. Aby korzystać z tych przywilejów, rodzinny ogród działkowy musi nim pozostać wraz ze wszystkimi funkcjami jakie pełni- nie może więc zamienić się w osiedle domków jednorodzinnych.[...]"

Więcej czytaj
... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Wto 10:51, 20 Maj 2014 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Altanki zagrożone likwidacją
"Setki tysięcy budynków do rozbiórki?

Nawet kilkaset tysięcy altan w ogrodach działkowych może być uznanych przez nadzór budowlany za samowolę! Konieczna jest zmiana przepisów.
Niemal milion użytkowników działek w naszym kraju najpewniej żyje w przekonaniu, że nic im nie grozi, jeśli ich altana spełnia normy określone w Prawie budowlanym. Czyli, że powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m kw., a wysokość - czterech lub pięciu metrów, w zależności od tego, czy dach altany jest płaski, czy stromy.

Niepewność..."

Czytaj więcej... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Śro 7:36, 28 Maj 2014 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Kiedy na tereny ROD wkroczą inspektorzy nadzoru budowlanego?
Drogę na działki może otworzyć im wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który niedawno zdecydował, że właściciel działki ma… rozebrać altanę!
Więcej o tym czytaj na stronie OZ PZD: [link widoczny dla zalogowanych]

Twórcy ustawy działkowej uspokajają – Decyzja NSA nie będzie mieć przełożenia na innych działkowców, gdyż jego orzeczenia dotyczą pojedynczych spraw i nie są precedensowe. Poza tym w trakcie prac nad ustawą działkową decyzje o tym, jak wyglądać mogą altany, pozostawiliśmy do rozstrzygnięcia poszczególnym ogrodom w ich regulaminach – wyjaśnia poseł PO Marek Łapiński.

Ale wyrok NSA nie pozostawia złudzeń! Jest więc realna szansa, że także wobec innych działkowców zapadnie podobne rozstrzygnięcie.

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Śro 7:45, 28 Maj 2014 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Tysiące altan działkowych do rozbiórki?
"Niekorzystny wyrok NSA


Kilkaset tysięcy altan w ogrodach działkowych może być uznanych przez nadzór budowlany za samowolę - pisze "Gazeta Wyborcza". Wszystko przez niedawne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, do którego dotarła gazeta, a które stawia pod znakiem zapytania legalność wielu altan.

Prawo budowlane określa normy dla takich konstrukcji jak altana. Jej powierzchnia nie może przekraczać 35 mkw., a wysokość 4-5 metrów. Z tego powodu właściciele, których altany spełniają te kryteria uważają, że wszystko jest w porządku. Jak jednak zauważa gazeta, powołując się na wyrok NSA, dla sądu znaczenie ma też, jak i z czego altany są zbudowane oraz jaką pełnią funkcję.
Co to jest altana?

Działkowcy idą na Warszawę. "Nasze ogrody to nie towar"

"Gazeta Wyborcza" przywołuje przykład jednego z warszawskich działkowców, który pięć lat temu wybudował na 23,4 metrach kwadratowych swojej działki dwukondygnacyjny domek murowany. Wysokość domku nie przekracza pięciu metrów, ponieważ pierwsza kondygnacja jest częściowo po ziemią. Pomimo tego nadzór budowlany stwierdził, że domek to budynek rekreacyjno-wypoczynkowy, a nie altana czy obiekt gospodarczy, który nie podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę - podkreśla gazeta. Działkowiec miał więc rozebrać budynek. [...]"

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Sob 17:33, 31 Maj 2014 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Wszystko o prawie w PZD i ROD Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin