Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Narodowy Plan Rewitalizacji, czy obejmie ogrodnic. działkowe

 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Historia Ogrodu a jego teraźniejszość / NADCHODZI CZAS ZMIAN... Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Narodowy Plan Rewitalizacji, czy obejmie ogrodnic. działkowe
Autor Wiadomość
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Narodowy Plan Rewitalizacji, czy obejmie ogrodnic. działkowe
Na stronie ROD 'Leśny Barcinek' ( [link widoczny dla zalogowanych] ), a także na tym forum już wcześniej pojawiały się teksty sygnalizujące potrzebę rewitalizacji ROD i w ogóle Organizacji. Były to jednak inicjatywy indywidualne i idealistyczne. Dzisiaj, kiedy mamy oficjalną zapowiedź rychłego ogłoszenia przez Radę Ministrów RP Narodowego Planu Rewitalizacji (NPR) w trzech dziedzinach: przestrzennej, gospodarczej i społecznej, warto może do tematu wrócić, by poznać warunki zapowiadanego wydarzenia.

NPR, który będzie pakietem skutecznych – jak się zakłada – rozwiązań systemowych ma stworzyć przyjazne warunki dla przeprowadzenia rewitalizacji w Polsce.
Skierowny on będzie m.in. do społeczności lokalnych (każdy ROD, to odmiana takiej właśnie społeczności) i organizacji. Ma też promować ideę dbałości o infrastrukturalną zieleń przyjazną ludziom, mieszkańcom.

Na pewno z tego wielkiego, bo narodowego zamierzenia można będzie coś przenieść do ogrodnictwa działkowego, zyskując przy tym polityczne poparcie dla tych działań i gwarancję większej ich skuteczności. Ważne, by uruchomić w tym kierunku myślenie całej społeczności działkowej i właściwie je umotywować.

Czym jest rewitalizacja?
To kompleksowy program działań obejmujący minimalizowanie i zatrzymanie negatywnych skutków występujących patologicznych problemów w ogrodach o szczególnej kumulacji, np. całoroczne zamieszkiwanie przekształcające rekreacyjne ROD-y w hybrydy ogrodowo-osiedlowe. To także przywracanie osłabionych lub nieistniejących więzi społecznych, odbudowę lokalnej tożsamości (dumne: jestem działkowcem Ogrodu x !) czy wreszcie wzmocnienie poczucia odpowiedzialności i współdecydowania o użytkowaniu zajmowanej przestrzeni. Celem będzie więc poprawa i ponowne ożywienie wskazanych procesów w lokalnych społecznościach ogrodowych, co w odpowiedni sposób powinno przełożyć się także na zmiany (transparentność, kreatywność, oddanie działkowcom narzędzi komunikacji społecznej) w samej Organizacji.

Co trzeba zrobić, by rewitalizacja była skuteczna?

Dobrze przeprowadzona rewitalizacja powinna być kompleksowa, tj. oznaczać nie tyle punktowe, oderwane od siebie działania, np. infrastrukturalne- naprawa fragmentu ogrodzenia czy załatanie 2-3 ubytków w alejce ogrodowej, co dążyć do całościowej poprawy jakości ogrodzenia (łącznie może z potrzebną jego konserwacją) czy w ogóle utwardzenia dróg ogrodu. Chodzi więc zarówno o skalę podejmowanych działań, jak też o włączanie w nie całej społeczności ogrodu poprzez ścisłą współpracę i umożliwienie współdecydowania.

Zapewne w tym momencie niejeden czytelnik pomyśli: to byłoby piękne, ale skąd na to pieniądze? Otóż, wspomniany Narodowy Plan Rewitalizacji przewiduje na lata 2014-2022 dostęp do środków z budżetu UE rzędu 25 mld PLN. Stowarzyszenie Ogrodowe PZD jako organizacja pozarządowa powinno umieć potrzebną część środków na rewitalizację ROD w kraju pozyskać i stosownie do potrzeb rozdzielić. Byłaby to pierwsza i tak poważna dotacja państwa dla samowystarczalnego dotychczas ogrodnictwa działkowego w kraju. Wykazało ono na długo przed głoszoną obecnie oficjalną filozofią społeczną o potrzebie obywatelskiego współudziału mieszkańców w rozwiązywaniu lokalnych sprawach, jak należy w podobnych sytuacjach postępować. Środowisko działkowców wykazało się wręcz niezwykłą gospodarnością utrzymujac z własnych funduszy ogrody i Organizację, teraz czas na docenienie tego.

Aby dobrze i racjonalnie przeprowadzić rewitalizcję potrzebni są świadomi celów i metod działania ludzie. Trzeba ich przysposobić do nowej kultury zarządzania ogrodnictwem działkowym w kraju poprzez uruchomienie systemu szkoleń umożliwiających poznanie i warsztatowe opanowanie nowych technik komunikacji społecznej i zarządzania. Na razie oferty zdobywania wiedzy i umiejętności przez liderów społeczności lokalnych są bezpłatne, przy tym oferta ta dla NGO-sów jest bardzo bogata (por. np.: http://www.barcinek.fora.pl/szkolenia-wolontariuszy-z-ogrodu,102/). Trzeba tylko odpowiednio to wszystko umieć zorganizować. To będzie wielka rewitalizacja ogrodów w sferze społecznej, przystostosowująca je do nowych czasów, pozwalająca zdobyć wartościowe i przydatne nowoczesne umiejętności oczekiwane przez środowiska, chociaż obecnie nie zawsze przez nie uświadamiane.

Życzmy więc sobie, by kierownictwo SO PZD zwróciło na ten kompleksowy temat uwagę oraz podjęło go, a także, by zdołało go pomyślnie zrealizować...

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Sob 14:34, 25 Paź 2014, w całości zmieniany 1 raz
Sob 14:31, 25 Paź 2014 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Minister Pracy i Polityki Społecznej zaprasza
- organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, m.in. stowarzyszenia oraz jednostki terenowe stowarzyszeń posiadające osobowość prawną, związki stowarzyszeń, fundacje, kółka rolnicze, cechy rzemieślnicze, izby rzemieślnicze, izby gospodarcze, wspólnoty mieszkaniowe;
- podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt. 1-4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;

do udziału w otwartym konkursie ofert na najlepsze projekty dofinansowywane w 2015 r. ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (P FIO).

Konkurs przeprowadzany jest zgodnie z przepisami UoDPPioW oraz Uchwałą Nr 209/2013 Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie przyjęcia Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
W roku 2014, w ramach rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich dofinansowano 848 projektów na kwotę 57 970 825 zł. Jedenaście dofinansowanych podmiotów zrezygnowało z realizacji zadania.

Wysokość środków na finansowanie P FIO w roku 2015 wynosi 60 000 000,00 zł[/b], w tym 57 600 000,00 zł przeznaczono na dotacje, zaś 2 400 000,00 zł przeznaczono na obsługę techniczną.
Składane projekty realizują cel główny P FIO, jakim jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne. Realizacja P FIO ma umożliwić obywatelom angażowanie się w różnorodne działania na rzecz innych, swoich wspólnot oraz w tworzenie, realizację i monitoring polityk publicznych.
1. Finansowane będą wyłącznie projekty mieszczące się w ramach statutowej działalności nieodpłatnej lub odpłatnej pożytku publicznego.

[b]2. Rodzaje zadań objętych dofinansowaniem.


Uprawione podmioty mogą składać oferty o dofinansowanie zadań w ramach jednego z trzech Priorytetów:

Priorytet 2. Aktywne społeczeństwo;
Priorytet 3. Aktywni obywatele;
Priorytet 4. Silne organizacje pozarządowe;
oraz komponentu działań systemowych wyodrębnionego w ramach 4 priorytetu. […]

Więcej czytaj… [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Wto 0:09, 09 Gru 2014 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Historia Ogrodu a jego teraźniejszość / NADCHODZI CZAS ZMIAN... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin