Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Historia ROD 'Leśny Barcinek'

 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Historia Ogrodu a jego teraźniejszość Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Historia ROD 'Leśny Barcinek'
Autor Wiadomość
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Historia ROD 'Leśny Barcinek'
OZ PZD w Poznaniu utworzył na swojej witrynie internetowej podstronę poświęconą Ogrodom w Okręgu.
Znajduje się tam także nota zawierająca historię naszego ROD ( zob.: [link widoczny dla zalogowanych]

Oto proponowany tekst zawierający w części ten ze strony ROD, uzupełniony o aktualności, który być może Zarząd Ogrodu jeszcze skoryguje:

Historia Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Leśny Barcinek" w Barcinku, gm. Pobiedziska

W trakcie prac związanych z budową zbiornika wodnego "Kowalskie" na rzece Główna pojawiła się myśl zorganizowania Osiedla Działek Letniskowych w miejscowości Barcinek, na gruntach V i VI klasy należących do Skarbu Państwa, które ze względu na słabą jakość oraz niekorzystne położenie były nieprzydatne dla rolnictwa. Dzięki staraniom ówczesnego zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Inwestycji Rolniczych w Poznaniu oraz przychylności Naczelnika Miasta i Gminy w Pobiedziskach, wydzielono obszar 10,84 ha pod budowę Osiedla Domków Letniskowych w Bugaju-Barcinku (takiej dwuczłonowej nazwy wówczas używano).

W roku 1978 powołany został Społeczny Komitet Użytkowników Działek Ogrodowo-Rekreacyjnych w Bugaju-Barcinku w składzie:
Tadeusz Inglot - przewodniczący, Stefan Adamczewski - zastępca przewodniczącego, Mirosława Szwedowicz - sekretarz.
Komitet współpracując z Dyrekcją WZIR doprowadził w jeszcze w tym samym roku do opracowania i zatwierdzenia planu realizacyjnego budowy ww. Osiedla w Bugaju-Barcinku, wydzielenia geodezyjnego 124 działek, ogrodzenia terenu, odwodnienia podmokłych powierzchni, wybudowania sieci energetycznej i wodociągowej, opartej o studnię głębinową, zasilającą w wodę plac budowy zbiornika wodnego "Kowalskie".
Przygotowano i uzyskano zatwierdzenie projektu trzech typów domków letniskowych, z których część została w oparciu o prawne decyzje wybudowana.
Całość spraw związanych z urządzeniem oraz zagospodarowaniem działek prowadził Komitet w oparciu o opracowany regulamin.

W 1984 roku na wniosek większości użytkowników działek Komitet przystąpił do Polskiego Związku Działkowców, przekształcając się Pracowniczy Ogród Działkowy "Bugaj-Barcinek". Wszyscy ówcześni użytkownicy działek wyrazili na to zgodę, podpisując deklaracje przystąpienia do PZD.
Na pierwszym Walnym Zebraniu wybrano Zarząd POD "Bugaj-Barcinek" którego prezesem do roku 2001 był Stefan Adamczewski, a wiceprezesem Tadeusz Inglot. Okresowo wiceprezesami byli: Jarosław Januszewski i Benon Stranz.
Zarząd współpracując z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, posiadającym obok Ogrodu Wodomistrzówkę z hydrofornią, zapewnił całemu Ogrodowi wystarczające zaopatrzenie w wodę.

W 1989 roku powiększono Ogród o dalsze 62 działki o łącznej powierzchni gruntu 3,27 ha przejętej przez PZD od Skarbu Państwa. Przygotowano plan realizacyjny, wytyczono nowe granice Ogrodu przybliżając go do „Zalewu Kowalskie” oraz wybudowano sieć wodociągową i energetyczną. Powstała część Ogrodu miała pod względem architektury krajobrazu typowo POD-owski charakter, odróżniający ją od pierwszej jego części o charakterze typowo rekreacyjnym, zaprojektowanej z rozmachem zgrabnie wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu.

Pierwsza w nowym XXI-stuleciu kadencja samorządowych organów Ogrodu przypadająca na lata 2001- 2006 przyniosła kilka nowości: założono automatyczne bramy, wybrukowano wjazdy, wprowadzono selekcję odpadów (szkło, plastik, papier), wybudowano ze składek członków społeczności POD indywidualnie zaprojektowany przez architekta-użytkownika Ogrodu Dom Działkowca (D2), zastosowano w pracy zarządu komputery i nowoczesną technologię (program komputerowy obsługujący pracę skarbnika i księgowego), wprowadzono w D2 Internet, założono jako jedną z trzech pierwszych w Polsce stronę domową POD, zaczęto wykorzystywać do komunikacji ze społecznością Ogrodu w dość dużej skali pocztę elektroniczną oraz uruchomiono zdalny dostęp do konta bankowego POD. Pod względem wykorzystania elektronicznej technologii Ogród był w zdecydowanej krajowej awangardzie wśród tych jednostek organizacyjnych PZD.
Zadbano także o remont infrastruktury, tj. ogrodzenia Ogrodu, studni głębinowej oraz istotnych elementów sieci wodociągowej, wprowadzono oszczędne oświetlenie Ogrodu.
W omawianych latach Ogród przybrał nazwę „Leśny Barcinek” przekształcając się z czasem w Rodzinny Ogród Działkowy (ROD).

Kierownictwo zarządu POD stanowili wówczas: Zdzisław Szkutnik – prezes, Jarosław Januszewski i Stanisław Wróbel – wiceprezesi. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej był Benon Stranz, Komisji Rozjemczej – Maria Wajcht.

W latach następnej kadencji władz ROD (2006-2010) wprowadzono elektroniczny monitoring dwóch bram wjazdowych, co w konsekwencji zahamowało nasilające się zjawisko poważnych kradzieży na terenie Ogrodu, zwłaszcza samochodów. Rozszerzono też na cały obszar Ogrodu możliwość korzystania z Internetu.
Skład zarządu stanowili m.in.: Robert Reszkowski - prezes (do poł. 2009), Jarosław Januszewski - wiceprezes (od 2009 r. prezes), Jolanta Wilczyńska i Edward Muszkieta - wiceprezesi. Kierownictwo dwóch wymienionych wyżej komisji nie zmieniło się.

Dzięki staraniom i pracy działkowców ROD „Leśny Barcinek” z każdym rokiem staje się piękniejszy, wybijając się dzięki swym przyrodniczym walorom, dbałości o infrastrukturę techniczną i wdrożonej nowoczesności na jedno z czołowych miejsc wśród Ogrodów PZD w Okręgu wielkopolskim.

Położenie Ogrodu

Ogród otoczony grzybnymi lasami, malowniczymi polami i wodą leży na skraju Puszczy Zielonka, parę kilometrów za Kobylnicą w kierunku Gniezna, oddalony od granic Poznania 15 km (zob. mapa: [link widoczny dla zalogowanych]). Wieś Barcinek (pierwsza wzmianka w 1340 r.), w której znajduje się Ogród, będąca niegdyś własnością cystersek z Owińsk, liczy dzisiaj 8 zabudowań i 33 mieszkańców (więcej zob.: [link widoczny dla zalogowanych]). Na powierzchni 14 ha wytyczono 184 działki o pow. 400-700 m2 zabudowane większymi domkami charakterystycznymi dla ogrodu podmiejskiego. Od domków do brzegu Zalewu Kowalskie ciągnącego się na długości 4 km jest od 150 do 300 m. Są znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych akceptowanych w ‘strefie ciszy’ oraz wędkarstwa.
Wolnych działek wprawdzie nie ma, ale rocznie zmienia się 3-5 użytkowników. Ogród można poznać lepiej odwiedzając jego strony internetowe: starą i już zamkniętą ([link widoczny dla zalogowanych]) oraz nową i aktywną ([link widoczny dla zalogowanych]), zaś inne bieżące sprawy można śledzić zaglądając do społecznościowego forum dyskusyjnego (www.barcinek.fora.pl). Zapraszamy do odwiedzania naszych witryn.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pon 7:30, 06 Maj 2013, w całości zmieniany 11 razy
Pią 15:44, 16 Paź 2009 Zobacz profil autora
Małgorzata Sowier
NOWY NA FORUM



Dołączył: 04 Kwi 2009
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Post
Serdecznie witam.

Mój Tata odpowiada, że do wspomnień i historii ciągle się "przymierza". Twierdzi jednak, że nad naszym pięknym
ogrodem nie zawsze świeciło słońce - bywały i nadal pojawiają się też ciemne chmury nad nim i w nim, a ponieważ historia
powinna być zawsze prawdziwa, nasuwa się pytanie, czy warto do tego wracać. "Życzliwi społecznicy" pojawiali się
z uwagami i pretensjami kiedyś i teraz - nigdy w pracy na rzecz społeczności ogrodu, a zawsze tylko w słowach, bywało
i bywa że w obelżywych. Ich motto to żyć z cudzego, udanego trudu. Te społeczne chwasty są wprawdzie nieliczne,
ale piekielnie uciążliwe w społecznościach. Postaram się jednak przekonać go, że mimo wszystko nie warto się nimi
dzisiaj przejmować.

Ja natomiast na dzisiaj mam problem z logowaniem do witryny "barcinek.socjum", prawdopodobnie spowodowany
zmianami adresu e-mail, ID czy hasła. Strona pamięta stare adresy i nie pozwala na rejestrację w/g nowych danych.
Czy może ktoś mi pomóc?
Pozdrawiam- Małgorzata Sowier

[Dzień dobry Pani,
szczegółowe info, które -mam nadzieję- będą pomocne w zalogowaniu się na portalu 'socjum', przesłałem e-mailem.
Pozdrawiam admin
]


Post został pochwalony 0 razy
Wto 18:08, 18 Paź 2011 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Historia Ogrodu a jego teraźniejszość Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin