Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Fenomen ogrodów działkowych: panorama ruchu społ.

 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Historia Ogrodu a jego teraźniejszość Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Fenomen ogrodów działkowych: panorama ruchu społ.
Autor Wiadomość
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Fenomen ogrodów działkowych: panorama ruchu społ.
Rzadko się zdarza, by problematika rodzinnych ogrodów działkowcyh trafiała na łamy tak znaczacego tygodnika opiniotwórczego, jak Polityka. Tym bardziej warto przeczytać artykuł Piotra Sarzyńskiego „Działka dziełem“ (2011 Nr 35 z 24-30.08, s. 78-80) w całości.
Szkoda tylko, że autor w zaprezentowanym obrazie ROD pominął działki podmiejskie, których wśród miliona ogółem jest prawie 25%, przez co wizerunek działek jest trochę niepełny.
Zachętą do lektury całego tekstu w wersji online niech będzie poniższy fragment:

Pierwsze były Kąpiele Słoneczne

Pierwsze ogrody działkowe powstały pod koniec XVIII w. w Danii, ale tak naprawdę ruch ów rozwinął się dopiero w Niemczech i Anglii w połowie XIX w.
Pierwsze Towarzystwo Ogródków Działkowych zawiązano w Dreźnie (1856 r.). Na ziemiach polskich prekursorskie okazały się Kąpiele Słoneczne, założone w Grudziądzu (1897 r.). Idea się upowszechniła i jeszcze w 1939 r. w czasopiśmie „Ogrody i Osiedla Działkowe” pisano: „Ideałem jest, by każdy pracownik fizyczny, zamieszkały w domach blokowych, miał w pewnej odległości swoją działkę z altaną”.
Socjalistyczna władza nie zwalczała idei ogródków działkowych może dlatego, iż nie wiązała się z prywatną własnością ziemi. Przez wiele lat podlegały one jurysdykcji Centralnej Rady Związków Zawodowych. Od przemiany ustrojowej w 1989 r. liczba działek powoli, ale systematycznie maleje, ale obecny stan posiadania i tak uznać można za imponujący: blisko 5 tys. ogrodów działkowych zajmujących niemal 44 tys. ha i podzielonych na prawie milion działek o średniej powierzchni 200–300 m kw.“

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

+ pełny tekst artykułu: [link widoczny dla zalogowanych]

Zob. też [link widoczny dla zalogowanych] witrynę interdyscyplinarnego projektu badawczego prowadzonego od kilku lat pod kierunkiem Muzeum Etnograficznego w Krakowie (zakończenie – wiosna 2012 r.), a poświeconego właśnie fenomenowi ogrodów działkowych.

Zob. też [link widoczny dla zalogowanych]




Czy znasz statystykę ogrodów działkowych w Europie?

Okazuje się, że polskie ogrody działkowe wcale nie są oryginalnym spadkiem po socjalizmie. Niektórzy chętnie taką tezę powtarzają zapominając lub nie wiedząc, że rzeczywistość jest zupełnie inna:

„Działki rodzinne w krajach europejskich odgrywają tak samo znaczącą rolę w życiu społecznym, jak ma to miejsce i w naszym kraju. Korzyści z posiadania kawałka ziemi, który można użytkować i uprawiać są nie do przecenienia, o czym polscy i europejscy działkowcy wiedzą doskonale.[…]

We Francji największa liczba działek znajduje się w Strasburgu – 6 000. […]

Niemiecki Związek Działkowców jest najbardziej zbliżony do polskiego ogrodnictwa działkowego. W jego strukturach zrzeszonych jest bowiem 986 878 działkowców, którzy użytkują prawie 1 mln działek.[…]

W stolicy Szwecji, Sztokholmie, liczba działek wynosi 10 600.[…]”

Pełniejsze dane statystyczne, także z innych krajów europejskich zob.: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pon 7:15, 09 Maj 2016, w całości zmieniany 7 razy
Sob 11:53, 27 Sie 2011 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Koniec czy kontynuacja ponad stuletniej historii ogr. działk
"Historia powstania pierwszych ogrodów działkowych w Europie datuje się od 1856 r, gdy w Lipsku w Niemczech powstało pierwsze Towarzystwo Ogrodów Działkowych, którego celem był wypoczynek, kontakt z przyrodą i czynna rekreacja po pracy zawodowej.

Pierwsze Towarzystwa Ogrodów i Osiedli Działkowych na terenach obecnej Rzeczpospolitej Polski powstały w 1901 r. Dekret PKWN z 6 czerwca 1944 r. o reformie rolnej przewidywał wyłączenie ziemi z parcelacji na ogrody działkowe. W czerwcu 1946 r. wydany został dekret o ogrodach działkowych, który podniósł ogrody działkowe do rzędu urządzeń użyteczności publicznej, określił podstawy ich działania oraz zapewnił planowy rozwój. Sprecyzował też cel i rolę ogrodów działkowych, m.in. uznając ogrody jako miejsce zorganizowanego wypoczynku i źródło uzyskiwania ziemiopłodów dla potrzeb rodzin pracowniczych. [...]"

Ten monograficzny artykuł dziennikarstwa obywatelskiego pióra Z.Sadowskiego nt historii ruchu działkowego warto przeczytać w całości...

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pon 7:17, 09 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Śro 10:32, 01 Maj 2013 Zobacz profil autora
Leśny dziadek
SREBRNY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 19 Lis 2008
Posty: 96
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post 190 lat ogrodnictwa działkowego na naszych ziemiach
Chyba tu na forum czytałem, a może na stronie OZ PZD w Poznaniu, że najstarszy ogród działkowy powstał w Koźminie Wlkp. w 1824 r., tj. 189 lat temu. Równie ciekawe jest i to, że na tym miejscu znajduje się tam do dzisiaj ogród działkowy (ROD).


Post został pochwalony 0 razy
Śro 15:17, 01 Maj 2013 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Działki są potrzebne. Nie mam co do tego wątpliwości
"W poznańskim dodatku Gazety Wyborczej z 8-9 lutego 2014r. ukazał się wywiad z Profesorem Andrzejem Mizgajskim z UAM dotyczący ogrodów działkowych. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

W Izraelu ogródki działkowe pomagają integrować się imigrantom, we Włoszech pomagają zmienić charakter zaniedbanego terenu. A w Polsce? Badacze z UAM biorą udział w międzynarodowym projekcie dotyczącym ogrodów działkowych.
Natalia Mazur: Często słyszę argument, że ogródki działkowe w mieście to utrata cennej przestrzeni, którą można by zabudować mieszkaniówką.

Prof. Andrzej Mizgajski, Zakład Geografii Kompleksowej UAM: Rzeczywiście, dla dewelopera ziemia zajęta przez ogródki jest bezużyteczna. Ale przecież ogrody są bardzo cenne dla tych, którzy je użytkują. [...]"

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Wto 8:29, 11 Lut 2014 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Jak zmieniały się ogrody
Dawniej żywiły, dziś przede wszystkim służą rekreacji. Ogrody działkowe w Polsce posiadają bogatą tradycję. Ich historia pokazuje ogromną rolę, jaką miały i wciąż mają do odegrania w społeczeństwie” – czytamy w Trybunie z 14 maja 2014 r.
[link widoczny dla zalogowanych]

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Śro 19:45, 14 Maj 2014 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Historia Ogrodu a jego teraźniejszość Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin