Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Uwłaszczenie działek?
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Wszystko o prawie w PZD i ROD Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Uwłaszczenie działek?
Autor Wiadomość
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Apel
prezesów rodzinnych ogrodów działkowych miasta Poznania i woj. wielkopolskiego
do posłów na Sejm RP


"Z wielkim niepokojem przyjmujemy informacje o kolejnej działkowej awanturze wywoływanej przez posłów PiS, którzy z uporem godnym lepszej sprawy próbują “uszczęśliwiać działkowców” nie pytając o ich zadanie. Mieliśmy nadzieję, że posłowie PiS, którzy przez kilka ostatnich lat co chwilę zapowiadali powszechne uwłaszczenie działkowców, a więc ideę w założeniu akceptowalną przez działkowców, ale niemożliwą do spełnienia z przyczyn formalno-prawnych, zdali sobie z tego sprawę. Działkowcy poznali skutki ewentualnego “uwłaszczenia” i zaczęli bać się o swoje ogrody. Dotarła do nich bolesna prawda, że skutkiem “uwłaszczenia” będzie pozbawienie większości działkowców praw nabytych mocą ustaw o pracowniczych ogrodach działkowych z 1981, a zwłaszcza zapisanych w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych z 8 lipca 2005 r. Doprowadzić to mogło do zaniku ogrodów w polskich miastach i zmierzchu pięknej, ponad 100-letniej tradycji polskiego ogrodnictwa działkowego, w której zawsze na pierwszym miejscu była pomoc najuboższym rodzinom i stworzenie im możliwości nabycia i uprawy działki niewielkim nakładem kosztów. Obawa taka szczególnie dotyka działkowców wielkopolskich, bo nasz region uznawany jest za kolebkę ogrodnictwa działkowego w Polsce, pielęgnuje tradycje naszych poprzedników i podejmuje działania na rzecz dalszego rozwoju ogrodów działkowych.[...]"

Całość 'Apelu' czytaj na stronie OZ PZD w Poznaniu
: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pon 8:02, 25 Maj 2009, w całości zmieniany 1 raz
Pon 8:01, 25 Maj 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Analiza prawna
projektu ustawy autorstwa PiS o ogrodach działkowych

Ustawa wniesiona dnia: 2009-03-23 - Poseł wnioskodawca: Andrzej Dera

Analizę Opracowali:
Bartłomiej Piech
Tomasz Terlecki

Krajowa Rada PZD Uchwałą Nr 1/04/2009 uznała „Analizę prawną projektu ustawy autorstwa PiS o ogródkach działkowych” jako oficjalny dokument wyrażający poglądy Związku.

Zainteresowani poznaniem 11-stronicowego tekstu analizy mogą znaleźć go na stronie ROD 'Czarny Staw': [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Śro 5:13, 27 Maj 2009, w całości zmieniany 1 raz
Śro 5:12, 27 Maj 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Rejterada posła Andrzeja Dery (30.05.2009)

"W Akademii Wychowania Fizycznego Marszałka Józefa Piłsudzkiego w Warszawie odbyło się 30 maja br. spotkanie mazowieckich działkowców z parlamentarzystami RP. W spotkaniu wzięło udział ponad 600 działkowców reprezentujących ogrody działkowe z najdalszych nawet zakątków Mazowsza i Warszawy.
Na zaproszenie działkowców w spotkaniu uczestniczyli: Przewodniczący Klubu Parlamentarnego SLD Wojciech Olejniczak, poseł PSL Janusz Piechociński, poseł Lewicy Marek Wikiński oraz autor kontrowersyjnego projektu ustawy o ogrodach działkowych - poseł PiS Andrzej Dera. W spotkaniu uczestniczył również prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki."

Pełna relacja ze spotkania: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Śro 22:13, 03 Cze 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post


Przewodnik po projekcie ustawy PiS o ogrodach działkowych

Warszawa, Maj 2009 rok

Opracował: Zespół Prawników Krajowej Rady PZD

Kliknij i czytaj całość: [link widoczny dla zalogowanych]

UWAGA: 'Przewodnik...' w wersji drukowanej został dostarczony w czerwcu 2009 do wszystkich zarządów ROD w PL w ilości przewidzianej dla każdego działkowca danego Ogrodu!

'Przewodnik' składa się z 24 punktów, oto przykładowe pkty 4 i 6:

"04 - Co trzeba zrobić, aby starać się o wykup działki?

Zgodnie z propozycją PiS działkowiec będzie mógł złożyć wniosek o odpłatne przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności. Wniosek ten składać ma do starosty (działki na gruncie państwowym) lub wójta (burmistrza, prezydenta) starosty lub marszałka województwa (działki na nieruchomości będącej własnością samorządu terytorialnego).

Logicznym jest, że wnioskodawca będzie musiał wylegitymować się dokumentem świadczącym o posiadaniu prawa użytkowania działki oraz przedstawić szereg innych dokumentów (mapy podziału, operat szacunkowy itp.). Projektodawca nie wskazał jednak jakie załączniki musi zawierać wniosek aby został rozpatrzony. To daje organowi zupełną swobodę decyzyjną.

Użytkownik musiałby złożyć wniosek w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy. Po tym terminie roszczenie z mocy prawa wygasa i osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedynie prawo do zawarcia umowy o oddanie działki w użytkowanie, najem lub dzierżawę. Na jakich warunkach? Nie wiadomo.

W ten sposób działkowiec z użytkownika posiadającego szereg praw wynikających z ustawy o ROD (prawo do nieodpłatnego użytkowania działki, pobierania z niej pożytków, prawo do odszkodowania za składniki majątkowe stanowiące jego własność w przypadku likwidacji ogrodu oraz prawo do działki zastępczej) stanie się dzierżawcą lub użytkownikiem na warunkach, jakie przedstawi mu właściciel gruntu - zwykle gmina.

Choć projekt ustawy uprawnia działkowca wyłącznie do złożenia wniosku, nie zostały w nim wskazane procedury odwoławcze w przypadku odmowy lub braku reakcji ze strony organu orzekającego o jego zasadności. Zgodnie z projektem PiS prawo własności ustanawiane ma być w drodze decyzji administracyjnej. Zatem należy domniemywać, że postępowanie dotyczące wniosku o nabycie prawa własności będzie prowadzone w oparciu o zapisy kodeksu postępowania administracyjnego. Wszyscy wiemy, jak długo takie postępowania mogą się ciągnąć. Uzyskanie prawa własności będzie odpłatne. Wnioskodawca zapłaci nie tylko za prawo do gruntu ale poniesie też m.in. koszty związane z wydzieleniem geodezyjnym działki i części wspólnej, ich wyceną przez biegłego rzeczoznawcę oraz opłatami za założenie księgi wieczystej i ujawnienie w niej swych praw.

Należy również wskazać, że prawo do wystąpienia z wnioskiem o sprzedaż nie może naruszać praw osób trzecich (art. 21 ust.4 projektu ustawy). Dlatego zgłoszenie jakiegokolwiek (nawet fikcyjnego) roszczenia o zwrot nieruchomości wykluczy prawo działkowca do ubiegania się o własność. Mało tego, nawet późniejsze (po zakupie działki przez działkowca) zgłoszenie roszczenia do nieruchomości przez osobę trzecią może posłużyć do podważenia własności działki".


06 - Jakie koszty trzeba ponieść, aby wykupić działkę?

" Zgodnie z projektem ustawy działkowiec ma ponieść szereg wydatków jeszcze przed złożeniem wniosku o sprzedaż działki Zakłada się bowiem, że koszty pomiarów oraz opracowań geodezyjnych i kartograficznych związanych z postępowaniem w sprawie wydania decyzji o odpłatnym przekształceniu prawa użytkowania działki w prawo własności ponoszą osoby „uprawnione”.

Zatem właściciel gruntu, choć ustanowienie prawa własności ma następować odpłatnie, nie będzie partycypował w kosztach nawet w zakresie wydzielenia gruntów, które będą podlegały sprzedaży. Rozgraniczeniu podlegać będzie zarówno teren indywidualnej działki, jak i wszystkie tereny ogólne - drogi, alejki, place. Tak więc według projektu ustawy już w okresie poprzedzającym złożenie wniosku o wydanie decyzji (bez gwarancji na jego pozytywne rozpatrzenie) działkowiec będzie musiał ponieść koszty:

• wznowienia granic i wydzielenia geodezyjnego terenu ROD,

• dokumentacji prawnej działki (pomiary, mapki, wypisy i wyrysy),

• wynagrodzenia geodety w odniesieniu do działek indywidualnych i w stosunku do terenów wspólnych.

Należy podkreślić, że istotne znaczenie dla wysokości wydatków, które poniesie działkowiec będzie miało: położenie i powierzchnia ROD, liczba działek w ogrodzie oraz wielkość i wartość terenów wspólnych.

Według zapisu projektu ustawy wysokość opłaty równa jest cenie działki pomniejszonej o ewentualne upusty, cenę działki ustalać ma biegły rzeczoznawca. Zatem aby wykupić działkę należy także ponieść:

• koszt wynagrodzenia rzeczoznawcy majątkowego za wycenę indywidualnej działki i wycenę części wspólnej.

Kolejne koszty wykupu działki powodować mają:

• opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania w prawo własności działki ustalane w oparciu o rynkową wartość gruntu.

• opłaty sądowe z tytułu założenia księgi wieczystej i wpisu do niej prawa, które liczone będą od pełnej wartości rynkowej bez stosowania ulg.

Biorąc pod uwagę koszty czynności przygotowawczych oraz ceny nieruchomości w miastach i w atrakcyjnych rejonach, należy stwierdzić, że nawet przy zastosowaniu maksymalnych obniżek, cena wykupu działki wraz z kosztami towarzyszącymi musiałaby sięgać od kilkunastu od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co istotne, znaczną część z tych wydatków działkowiec miałby ponosić bez gwarancji, że działka rzeczywiście zostanie mu sprzedana na własność".



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Sob 11:49, 04 Lip 2009, w całości zmieniany 5 razy
Sob 12:33, 06 Cze 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
"Odezwa z Konferencji Przedkongresowej w Poznaniu z dnia 5 czerwca 2009 roku do działkowców i struktur ogrodowych o dalsza aktywną i intensywna obronę ogrodów działkowych

Działkowcy i Zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych!


Wiadomo już, że projekt ustawy o ogrodach działkowych złożony przez Prawo i Sprawiedliwość został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. W czasie którego posiedzenia Sejmu projekt ten będzie poddany głosowaniu jeszcze nie wiadomo. Zatem teraz jest najlepszy czas ku temu, aby zawalczyć o ogrody działkowe i zachowanie ich w krajobrazie miejskim w Polsce. Należy przy tym odrzucić polityczny aspekt tej debaty, bo działkowiec uprawiając działkę daleki jest od sporów trapiących partie i polityków. Należy zatem zwrócić się w inną stronę i pokazać ogrody działkowe jako lokalne społeczności, skupiające doświadczonych hobbystów i miłośników ogrodnictwa oraz nowe zastępy tych, którzy dopiero sztukę ogrodniczą poznają. Takie zrzeszenie ludzi skupionych wokół wspólnych zainteresowań to podstawa do tworzenia zjednoczonego i obywatelskiego społeczeństwa. Ważną rolę takich społeczności w każdym kraju podkreślają socjologowie. Jak dotychczas Polska nie zajmuje wysokiego chlubnego miejsca, jeżeli chodzi o działalność społeczną i tworzenie swobodnie zrzeszających się struktur w państwie. Inaczej sytuacja ta wygląda w krajach Europy Zachodniej, gdzie społeczności, zrzeszenia i stowarzyszenia działają prężnie i skupiają ludzi w grupach o różnych zainteresowaniach i wspólnych celach. W każdym społeczeństwie ważne jest inwestowanie w potencjał ludzki. Aby jednak przejść do kolejnego etapu tworzenia struktur społecznych konieczne jest inwestowanie w potencjał społeczny. [...]"

Pełny tekst Odezwy OZ PZD w Poznaniu - czytaj: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pią 6:50, 26 Cze 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Ustawa o ogrodach pod obrady Sejmu

Z informacji z kręgów poselskich wynika, że w dniu 2 lipca 2009 r. tj. w czwartek na posiedzeniu Sejmu, jako ostatni punkt, będzie rozpatrywany projekt ustawy o ogrodach działkowych złożony przez posłów PiS. (MP)
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Czw 21:40, 02 Lip 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Stanowisko Klubu Poselskiego PSL w sprawie ogrodów działkowych

2 lipca br. na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Franciszek Jerzy Stefaniuk i Stanisław Kalemba przedstawili stanowisko klubu w sprawie ogrodów działkowych. Klub Poselski PSL opowiada się za odrzuceniem w I czytaniu poselskiego projektu, przedstawionego przez PiS, który zakłada:
likwidację osoby prawnej jaką jest Polski Związek Działkowców, przeznaczenie majątku pozostałego po PZD, Skarbowi Państwa, nadanie podmiotowości prawnej wspólnocie ogrodu, którą stanowią wszyscy właściciele i użytkownicy działek, wprowadzenie możliwości likwidacji ogrodu działkowego, umożliwienie uprawy i korzystania z działki wyłącznie w dwóch formach prawnych: prawa własności oraz prawa użytkowania.

Co przesądza za odrzuceniem projektu ustawy?

Zdecydowany sprzeciw około 1 mln działkowców, poparty około 516 tys. podpisami; Setki stanowisk w tym zakresie napływających do naszego klubu od Rodzinnych Ogrodów Działkowych, Zarządów Okręgowych, osób indywidualnych z całej Polski. [...]
Nie można proponować takich rozwiązań bez żadnych rozmów, konsultacji z około milionową organizacją, obejmującą miliony osób, a więc walcząc z nimi, czy też działając zdecydowanie przeciwko nim, szczególnie kiedy dotyczy to około miliona rodzin o niewielkich dochodach, dla których działka jest całym życiem, pracą, zdrowiem, wypoczynkiem, oazą spokoju, często wyjątkowym dorobkiem całego życia.

Ruch ogrodnictwa działkowego w Europie i Polsce pomyślany był jako pomoc socjalna dla biedniejszej części społeczeństwa ze strony władz samorządowych i państwowych. Ogrody działkowe zarówno w Polsce, jak I innych krajach europejskich, zakłada i prowadzi samodzielna, samorządna organizacja działkowców a działka jest przyznawana nieodpłatnie. Tak jest też w Austrii, Niemczech, Francji, Anglii, Danii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Słowacji i Czechach.

Klub Poselski PSL jest za zachowaniem ponad 112-letnlej idei ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce i jej dorobku. Wszelkie zmiany w prawie powinny być wdrażane we współpracy, konsultacji, współdziałaniu, a nie na zasadzie działania przeciw. Nie należy uszczęśliwiać polskich działkowców na siłę, wbrew ich postulatom. Należy dać Im spokój do pracy I wypoczynku na działkach. Należy pomagać a nie straszyć niepewnością o losy działek i Ich organizacji. Należy zadbać o rozwój Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Polsce.
Autor: Robert Matejuk (źródło: strona [link widoczny dla zalogowanych] psl.org.pl/news=2491

Żródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Wto 6:06, 07 Lip 2009, w całości zmieniany 1 raz
Pon 20:26, 06 Lip 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Projekt PiS odrzucony

w dniu 16 lipca 2009 r. o godzinie 21.16 odbyło się w Sejmie głosowanie nad wnioskiem zgłoszonym przez kluby parlamentarne Lewica, PO, PSL, SDPL o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o ogrodach działkowych autorstwa posłów PiS. W głosowaniu wzięło udział 430 posłów, za odrzuceniem było 275 posłów, przeciw 154, wstrzymał się 1 poseł. Nie głosowało 30 posłów.
Przedstawiciele klubów, które głosowały za odrzuceniem projektu PiS, tj. Lewica, PO, PSL, SDPL, byli gośćmi I Kongresu PZD w dniu 14 lipca br. i w swoich wystąpieniach potwierdzali negatywne stanowisko do tego projektu. Kongres jednoznacznie negatywnie ocenił projekt PiS i w przyjętym Stanowisku, skierowanym do wszystkich posłów, uznał go za zagrożenie dla dalszego istnienia ogrodów działkowych w naszym kraju.
W wyniku głosowania projekt ustawy o ogrodach działkowych autorstwa posłów PiS przestał istnieć.

Poszczególne kluby głosowały następująco:
PO - za odrzuceniem 191, przeciw 1
PiS - za odrzuceniem 1, przeciw 141
Lewica - za odrzuceniem 40,
PSL - za odrzuceniem 30,
Niezależni - za odrzuceniem 6, przeciw 6, wstrzymał się 1,
Polska XXI - za odrzuceniem 0, przeciw 6
SDPL-NL - za odrzuceniem 4,
DKP SD - za odrzuceniem 3.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pią 13:30, 17 Lip 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych obroniona!!!

"16 lipca 2009r. Sejm RP w głosowaniu odrzucił w pierwszym czytaniu poselski projekt ustawy o ogrodach działkowych złożony przez posłów PiS. W głosowaniu wzięło udział 430 posłów, za odrzuceniem projektu było 275 posłów z PO (z wyjątkiem Lidii Staroń), SLD, PSL, SDPL- Nowej Lewicy, DKP - SD oraz 6 posłów niezrzeszonych.

Za projektem ustawy oprócz posłów PiS ( z wyjątkiem Wojciecha Szczęsnego Zarzyckiego) głosowali posłowie Polska XXI oraz 6 posłów niezrzeszonych (w tym poznańscy posłowie Jacek Tomczak i Jan Filip Libicki).

Wyrażamy radość, że sejmowa większość parlamentarna uznała racje głoszone przez Polski Związek działkowców i ponad 619 tysięcy polskich działkowców, którzy swoimi podpisami stanęli w obronie ustawy o ROD tworzącej dobre warunki do funkcjonowania i rozwoju ogrodów działkowych w Polsce.

OZ PZD w Poznaniu"

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Śro 7:23, 29 Lip 2009 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Wszystko o prawie w PZD i ROD Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin