Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Osobista czytelnia?

 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Moja działkowa czytelnia wirtualna gazet, czasopism i książek Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Osobista czytelnia?
Autor Wiadomość
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Osobista czytelnia?
Myślę, że niewiele jest w Polsce Ogrodów udostępniających swoim działkowcom wolny Internet. Kiedy więc podczas przebywania w swoim ogródku poczujesz potrzebę wypełnienia wolnego czasu relaksującą lekturą, zechciej –proszę – zajrzeć pod poniższe adresy. I tak:

    1. Wybór bieżącej prasy krajowej (ok. 200 gazet i czasopism) z wolnym dostępem do pełnych tekstów artykułów znajdziesz tu: [link widoczny dla zalogowanych]

    2. Z kolei Polska Biblioteka Internetowa oferuje bezpłatny dostęp do ok. 32 tys. pełnych tekstów polskich książek: [link widoczny dla zalogowanych] , w tym głównie literatury pięknej

    3.
    Uniwersytet Gdański proponuje wirtualną bibliotekę znaczących utworów literatury polskiej wolnych od praw autorskich. Zawiera ona alfabetyczny indeks autorów, tytuły dzieł w porządku chronologicznym wraz z pełnym tekstem, noty biograficzne pisarzy oraz ilustracje z literatury i kultury: [link widoczny dla zalogowanych]

    4.
    Elektronicznych źródeł pełnotekstowych bezpłatnych czasopism oraz książek jest już w Polsce wiele. Samych bibliotek cyfrowych z największą Wielkopolską Biblioteką Cyfrową ( [link widoczny dla zalogowanych] ) jest osiemdziesiąt; zgromadzono w nich łącznie ponad 800 tysięcy zdigitalizowanych tekstów (stan na styczeń 2012 r.). Jeśli nie będziesz usatysfakcjonowany podanymi powyżej linkami, to w miarę wyczerpującą informację o kolejnych tego typu e-źródłach, w tym także najlepszych polskich blogach, znajdziesz np. tutaj:

    [link widoczny dla zalogowanych] (tu dział: Biblioteki wirtualne)
    [link widoczny dla zalogowanych] (w menu: Czytelnia wirtualna)

    Natomiast odesłania do czasopism o tematyce działkowej znaleźć można na ponad 40. stronach domowych Rodzinnych Ogrodów Działkowych w kraju, m.in. na stronie naszego Ogrodu:

    [link widoczny dla zalogowanych] - TU: E-informatorium/Czytelnia wirtualna

    Zob. też: [link widoczny dla zalogowanych] (w menu z prawej strony ekranu: ROD w necie) lub na stronie ROD 'Jantar' w Sopocie - 'Strony innych ogrodów': [link widoczny dla zalogowanych]

    Zob. też: [link widoczny dla zalogowanych]

    Zob. też: [link widoczny dla zalogowanych] - 'Internetowy Tygodnik Ogrodniczy'

|


Życzę ciekawej lektury - Admin


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pon 20:11, 25 Cze 2012, w całości zmieniany 14 razy
Śro 8:42, 19 Lis 2008 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Europejska Biblioteka Cyfrowa EUROPEANA


Europeana, czyli europejska mulimedialna biblioteka cyfrowa ( [link widoczny dla zalogowanych] ) otworzyła swoje internetowe podwoje 20 listopada 2008, a więc przed tygodniem, udostępniając ponad dwa miliony książek, map, nagrań dźwiękowych, fotografii, filmów, obrazów i dokumentów archiwalnych. Obiekty te świadczą o bogactwie i różnorodności europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Znalazły się tu m.in.: kolekcja 500 dzieł Picassa, „Boska komedia” Dantego, angielska „Wielka Karta Swobód”, rękopisy Mozarta, Bethovena i Chopina, filmy dokumentujące najważniejsze wydarzenia XX wieku, plakaty, kartki pocztowe.

W projekt, który przygotowywano od dwóch lat, zaangażowało się w sumie tysiąc instytucji: bibliotek, muzeów i archiwów z 27 krajów członkowskich UE. Z Polski pochodziło 0,1 proc. obiektów dostępnych na stronie, zaś Polacy odwiedzający stronę Europeany w ubiegły czwartek stanowili 3 procent wszystkich w tym dniu odwiedzających (Niemcy – 17 proc., Francuzi 10 proc., Hiszpanie 9 proc.). Wejścia z USA stanowiły 4 proc.

Jednakże na skutek niespodziewanie dużego zainteresowania internautów unijna biblioteka internetowa została w kilkanaście godzin po jej uroczystej inauguracji zamknięta! [Jest już czynna: 2 I '09!]
Biblioteka padła ofiarą własnego sukcesu, gdyż na stronę rzuciło się zbyt wielu chętnych, blokując serwery- stwierdził rzecznik KE Martin Selmary.
Przewidywano 5 milionów kliknięć na godzinę, gdy tymczasem ich liczba wynosiła 10 milionów na godzinę, a momentami dochodziła nawet do 20 milionów. Ten problem z dostępem spowodował, że musiano go zawiesić i ponownie uruchomi się bibliotekę w połowie grudnia tego roku.
Żeby dać porównanie liczby zapytań dopowiem, iż Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa ( [link widoczny dla zalogowanych] ) , w której zgromadzono 70 tys. zdigitalizowanych obiektów (najwięcej w kraju!), odnotowuje miesięcznie 1 milion zapytań.
Zauważcie Państwo, jak skuteczne musiały być poprzedzające otwarcie biblioteki działania marketingowe, skoro tylu chętnych zapragnęło jednocześnie oglądać jej zasoby. To "parcie" na bibliotekę cyfrową chyba nie bardzo jest jeszcze zrozumiałe u nas, prawda?

Europeana (wymowa jak pisownia!) będzie się rozwijać. Przewiduje się, że do 2012 roku zgromadzonych tu zostanie 10 milionów obiektów [aktualny stan na styczeń 2012 roku: 20 mln obiektów! - admin]. Otwiera ona nową drogę do korzystania z europejskiego dziedzictwa i każdy, kto interesuje się literaturą, sztuką, nauką, polityką, historią, architekturą, muzyką lub filmem, będzie miał swobodny i szybki dostęp do największych zbiorów i arcydzieł w ramach jednej wirtualnej biblioteki, dzięki portalowi internetowemu dostępnemu we wszystkich językach UE.

Jeśli nie byłeś tam jeszcze, to odwiedź Europeanę, może w okresie świąteczno-noworocznym?
Opowiedziałem powyższą historię także dlatego, by przekonać społeczność działkowców „Leśnego Barcinka”, jak ważnym e-źródłem informacji są dzisiaj biblioteki cyfrowe, które polecamy m.in. na tym forum. Uwaga: Interfejs 'Europeany' można przestawić na język polski!!

Łączę miłe ukłony – Admin

[Uzupełniono tekst 5 stycznia 2009 - Admin]

Internetowa biblioteka europejska znów działa!

Pierwsza wielka, cyfrowa biblioteka Unii Europejskij - Europeana - wznowiła działalność w Internecie, miesiąc po tym, gdy ogromnego zainteresowania nie wytrzymaly obsługujące ją serwery.
Kolekcja ma być stale powiększana, obejmuje także bardziej nieoczekiwane zbiory, np.: nagrania 500 języków i dialektów z zasobów British Library, ludowe piosenki ze Słowenii z lat 1920-50 czy fińska kolekcja reklam i plakatów - świadectwo narodzin i rozwoju ery masowej konsumpcji.

Zbliżony projekt darmowej internetowej biblioteki prowadzi od 2004 roku Google. W październiku 2008 firma podała, że w zasobach wyszukiwarki "Google Book Search" jest zdigitalizowanych 7 mln książek.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Śro 7:46, 25 Sty 2012, w całości zmieniany 8 razy
Czw 18:53, 27 Lis 2008 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Ponowne otwarcie Mojej Europeany

"Drogi użytkowniku Europeany,
W związku z przejściem do ostatniego etapu testów nad nowym hardware, otwieramy ponownie interaktywne elementy programu takie jak Moja Europeana.
Moja Europeana jest tą częścią strony, którą możesz personalizować poprzez zapisywanie wyników poszukiwań lub zaznaczanie interesujących elementów.
Serdecznie zapraszamy do ponownego odwiedzenia [link widoczny dla zalogowanych]

Z pozdrowieniami,
Zespół Europeany"


Post został pochwalony 0 razy
Pią 22:55, 27 Mar 2009 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Światowa Biblioteka Cyfrowa już otwarta



Światowa Biblioteka Cyfrowa, w której w Internecie można za darmo korzystać z wybranych zbiorów z bibliotek i archiwów całego świata, została zainaugurowana 21 kwietnia [2009] w siedzibie UNESCO w Paryżu.
Zasoby biblioteki mieszczącej się po adresem [link widoczny dla zalogowanych] można przeszukiwać w siedmiu językach: angielskim, arabskim, chińskim, francuskim, portugalskim, hiszpańskim i rosyjskim.



Fotografia warszawskiego Placu Krasińskich z końca XIX wieku ze zbiorów Biblioteki Kongresu USA i kolorowe karty z wizerunkami ziem polskich wydane w Imperium Rosyjskim to niektóre z materiałów związanych z Polską, jakie można znaleźć w cyfrowej bibliotece. Duże zbliżenia pozwalają na bardzo dokładne oglądanie starych dokumentów.

Projekt, przygotowany z inicjatywy ONZ i 32 instytucji partnerskich, zrealizowała ekipa biblioteki Kongresu USA.
Swój wkład, tak pod względem zawartości, jak i wiedzy technicznej, w tworzenie Światowej Biblioteki Cyfrowej wniosły biblioteki narodowe i instytucje kulturalne takich krajów, jak Arabia Saudyjska, Brazylia, Chiny, Egipt, Francja, Japonia, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. AWL
Źródło- tekst: Nauka w Polsce. Serwis PAP (info z 22 IV 2009)
[link widoczny dla zalogowanych]
Ilustracje: LiveSearch

„Oprócz promowania światowego zrozumienia, projekt zakłada zwiększenie zasobów i różnorodności informacji o kulturze w sieci, dostarczenie materiałów nauczycielom, uczniom i szerokiej publiczności", podaje UNESCO. Poprzez bibliotekę światową, organizacja chce również propagować wielojęzyczność i „obecność języków nie łacińskich w Internecie.”
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Komentarz:

Na razie (stan na 23 IV 2009) w 'WDL' znajduje się tylko 11 dokumentów (ikonograficzne, mapa, tekst) dotyczących Polski, m.in.:
- Dziennik Maurycego Beniowskiego z 1790 r. opisujący jego wygnanie na Kamczatkę, poselstwo na Madagaskar i wojskowe operacje w Polsce.
- Kolorowe widokówki z Polski wydrukowane w 1856 r. w St.Petersburgu pokazujące w formie przeglądowej ‘składanki’ Carstwo Polskoje, w tym gubernie: warszawską, płocką, lubelską, radomską i grodzieńską.

Warto śledzić zawartość 'WDL', która będzie przyrastać z miesiąca na miesiąc.


Post został pochwalony 0 razy
Czw 7:48, 23 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Moja działkowa czytelnia wirtualna gazet, czasopism i książek Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin