Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Kupno działki ogrodniczej w ROD

 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Działki Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Kupno działki ogrodniczej w ROD
Autor Wiadomość
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Kupno działki ogrodniczej w ROD
Ile i za co płacić przy kupnie działki?
Jakich formalności należy dopełnić, by zostać członkiem Polskiego Związku Działkowców?
Jakie opłaty trzeba ponosić podczas użytkowania działki?


Polecam uwadze Państwa tekst opracowany przez Admina strony ROD "Szarotka" w Gliwicach ( [link widoczny dla zalogowanych] ), który zawiera odpowiedź na powyższe pytania:

"Zakup działki ogrodniczej w ROD

W jaki sposób należy postępować, w jakiej kolejności, jakie dokumenty trzeba wypełnić oraz jakie opłaty należy wnieść, aby uzyskać prawo użytkowania działki ogrodowej w ROD?

Najlepiej od razu należy zgłosić się do gospodarza lub prezesa zarządu ogrodu - te osoby najwięcej wiedzą o działkach bez przydziału (do nabycia lub nawet bezpłatnego przekazania). Jeżeli ogród nie posiada wolnych działek, to należy szukać ogłoszeń o sprzedaży działki ogrodniczej lub wpisać się na listę osób oczekujących na przydział ( lista powinna być dostępna w biurze Ogrodu - kolejność wpisów nie jest jednoznaczna z kolejnością przydziału).

Tu od razu potrzebny jest komentarz: kupując działkę ogrodniczą nie kupujemy ziemi ani żadnych innych praw do tej ziemi, a więc nie płacimy sprzedającemu za wielkość działki tylko za to wszystko, co na tej działce się znajduje. A w szczególności musimy zapłacić za: altanę, tunele lub szklarnie, wszystkie elementy architektury drewnianej i betonowej, ogrodzenie pomiędzy sąsiadującymi działkami (na ogół na ogrodzenie wewnętrzne składają się zgodnie obaj sąsiedzi), kompostownik, oczko wodne, basen itp., drzewa i krzewy, wszelkie rośliny ozdobne i warzywa. Opłatę należy uzgodnić ze sprzedającym działkę.

Kupno lub sprzedaż działki ogrodowej jest czynnością cywilnoprawną, od której należy zapłacić podatek we właściwym Urzędzie Skarbowym. Stawka tego podatku wynosi 2% od wartości zawartej transakcji. Podatek ten mogą w równej części zapłacić sprzedający jak i kupujący, ale zwyczajowo płaci ten podatek nabywca działki.
Dochód z "odsprzedaży" działki w ogrodzie rodzinnym nie podlega 10-proc. podatkowi od sprzedaży nieruchomości; nasadzenia, urządzenia, obiekty znajdujące się na działce nie są bowiem nieruchomościami. Nie wchodzi też z reguły w rachubę podatek od sprzedaży rzeczy, ponieważ ten płaci się tylko wtedy, gdy sprzedaż ma miejsce w ciągu 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie.
Oczywiście, w razie zaangażowania notariusza przy transakcji sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce, a także do ustanowienia prawa użytkowania w drodze umowy cywilnoprawnej zawartej w formie aktu notarialnego, należy się liczyć z koniecznością poniesienia opłaty notarialnej. Zależy ona od wartości przedmiotu transakcji.

Doradzam, aby sprawdzić w biurze ogrodu, czy sprzedający działkę nie zalega z opłatami. Jeżeli tak, to wszystkie rozliczenia finansowe ze sprzedającym działkę przeprowadzamy za pośrednictwem Zarządu ROD.

Pobrać z biura deklarację członkowską Polskiego Związku Działkowców i po wypełnieniu złożyć do biura ogrodu. Na ogół, kupujący i sprzedający zapraszani są na najbliższe posiedzenie zarządu ogrodu. Po rozpatrzeniu deklaracji zarząd w drodze głosowania podejmuje 2 uchwały:
pierwszą o pozbawieniu sprzedającego działkę członkowstwa w PZD i prawa użytkowania działki,
drugą o nadaniu kupującemu (ewentualnie również współmałżonkowi) członkostwa w PZD i prawa użytkowania działki ogrodniczej.

Po podpisaniu deklaracji i decyzji o przydzieleniu działki w użytkowanie, otrzymuje się legitymację członkowską. W naszym ogrodzie dodatkowo bez opłat nowy członek PZD otrzymuje statut PZD i regulamin ROD. Od tej chwili ma się prawo wstępu do Ogrodu i użytkowania działki!
Szerzej zagadnienie wstąpienia do PZD ujęte jest na stronie internetowej Polskiego Związku Działkowców.

Ponadto, ubiegający się o wstąpienie do PZD powinien przejść szkolenie z zakresu prawa związkowego, zasad funkcjonowania ROD (rodzinnego ogrodu działkowego), a także z ogólnej wiedzy ogrodniczej. Szkolenie takie na ogół przechodzi się już po wstąpieniu do PZD **. Szkolenie jest darmowe. Więcej na ten temat w uchwale Prezydium KR PZD ...

[** Więcej na ten temat zob.: Czy zarząd ogrodu może odmówić nadania członkostwa i działki osobie, która – bez wiedzy i zgody zarządu – samowolnie przystąpiła do użytkowania działki po rozliczeniu się z dotychczasowym użytkownikiem?
Odpowiedź zob.: [link widoczny dla zalogowanych] ]


Jakie opłaty należy uiścić z chwilą wstąpienia do PZD?

 • składkę członkowską opłacaną co roku - w 2008 r. wynosiła 14 gr za 1 m2 powierzchni działki,
 • wpisowe (jednorazowo) - od 100 zł do 180 zł zależnie od decyzji Okręgowego Zarządu PZD (patrz uchwała KR PZD w sprawie wpisowego ...)
 • opłatę inwestycyjną (jednorazowo) - ustaloną przez zarząd ROD, która podlega częściowemu zwrotowi przy wystąpieniu z PZD w terminie do 20 lat od dnia jej wpłacenia, czyli podlega amortyzacji w skali 5%/rok (instrukcja w sprawie opłaty inwestycyjnej).


W trakcie użytkowania działki ogrodowej dochodzą bieżące opłaty z tytułu:

 • zużycia prądu wg wskazań podlicznika lub ryczałtowo oraz tzw. opłata energetyczna,
 • zużycia wody wg wskazań wodomierza lub ryczałtowo od 1m2 powierzchni działki,
 • za wywóz śmieci i innych nieczystości ,
 • ekwiwalent za nieodpracowanie godzin na rzecz ogrodu (w każdym roku zebranie członków ROD ustala liczbę tych godzin i wysokość ekwiwalentu pieniężnego za 1 godz.),
 • składki na modernizację ogrodu lub inwestycję (np. budowa świetlicy, wodociągów itp.).
  W tych przypadkach, wysokość i terminy wnoszenia opłat uchwalane są przez walne zebranie członków (patrz uchwały walnego zebrania w ROD ...).

  Jeżeli współmałżonek działkowca też jest członkiem PZD, to wszystkie wymienione opłaty dotyczą tylko jednego z nich - działkowca wpisanego w decyzji o przydziale działki w użytkowanie.
  Działkowiec w pełni korzysta z urządzeń i wyposażenia Ogrodu (np. z warsztatu i jego wyposażenia, toalet, parkingów itp.), ale np. za wynajem świetlicy na imprezy okolicznościowe niektóre zarządy ogrodów pobierają od działkowców opłatę wg określonej stawki.
  Każdy działkowiec powinien znać ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, statut PZD i regulamin ROD. Wszystkie te akty prawne są dostępne na... [niniejszym forum w temacie: Prawo PZD/ROD]."


Zob. też 'Przewodnik' - Jak zostać działkowcem (na stronie OZ PZD w Poznaniu): [link widoczny dla zalogowanych]

Admin


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pią 22:17, 10 Lut 2012, w całości zmieniany 5 razy
Czw 23:13, 01 Sty 2009 Zobacz profil autora
Magdalena
NOWY NA FORUMDołączył: 06 Maj 2009
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Post
Witam serdecznie!

Zastanawiam się nad kupnem ogródka z domkiem. Całorocznego. Dlatego chcę podjąć dobrą i przemyślaną decyzję.
Chętnie porozmawiałabym z osobą, która mi opowie o sytuacji ogródków. Boję się, że kiedyś nastąpi sytuacja, iż tereny zostaną sprzedane i trzeba będzie się wynieść.
Bardzo proszę o radę, gdzie dokładnie powinnam się udać, aby uzyskać wszelkie informacje i poradę co do kupna i użytkowania ogrodu.

[Kilka zdań wyjaśnienia wysłałem na Pani e-mail - admin]


Post został pochwalony 0 razy
Śro 11:07, 06 Maj 2009 Zobacz profil autora
Diakon
NOWY NA FORUMDołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Post Działki
Witam serdecznie wszystkich.
Jestem tu nowy i mam taką ogromną prośbę.
Czy ma ktoś, albo mógłby mi sformułować umowę kupna-sprzedaży działki Rod (altany i nasadzeń).
Serdeczne dzięki i pozdrawiam.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Śro 21:57, 16 Wrz 2009 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Dzień dobry Panu,

gdyby nie zgłosił się nikt z gotowym wzorem dokumentu sprzedaży działki/domku w ROD, to polecam uwadze uniwersalne wzory umów kupna-sprzedaży:

1. [link widoczny dla zalogowanych]

2. [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Czw 6:48, 17 Wrz 2009 Zobacz profil autora
Diakon
NOWY NA FORUMDołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Post Działki
Dziękuję Panu serdecznie.
Pozdrawiam Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Czw 8:50, 17 Wrz 2009 Zobacz profil autora
trynyti
NOWY NA FORUMDołączył: 29 Cze 2011
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Post
Witam,

zamierzam kupić działkę z domkiem ROD - w biurze otrzymałam info, że w zarządzie trzeba uiścić opłatę w wysokości 2 tys. zł. Na forach, które czytałam, opłata ta wynosi max 300 zł . Od czego uzależniona jest taka rozbieżność ???
Dodam, że jest to działka położona pod Poznaniem. Czy w takim wypadku opłaty te regulowane są jakimiś ustawami gminnymi?

Z góry dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam Ania


Post został pochwalony 0 razy
Śro 14:20, 29 Cze 2011 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post
Szanowna Pani,

na ile się orientuję kwota, o której Pani pisze zależy od zarządu danego ROD i może być w poszczególnych ogrodach różna. Nie jest więc regulowana żadnymi aktami prawnymi gminy.
Jest to tzw. opłata inwestycyjna i ma ona na celu zrekompensowanie poniesionych wcześniej kosztów innych działkowców na budowę infrastruktury ogrodu (np. wodociąg, drogi, ogrodzenie, oświetlenie), w którą nowy działkowiec wchodzi. Będzie on korzystał z gotowej infrastruktury, którą ktoś przed nim zbudował ponosząc określone wydatki.
Opłata inwestycyjne jest więc formą partycypacji w tychże kosztach. Im ogród ma lepszą i pełniejszą infrastrukturę, tym ta jednorazowa opłata jest wyższa. Wzbogaca ona fundusz inwestycyjny ogrodu i na taki cel jedynie może być wykorzystana.
Ot, i całe wyjaśnienie problemu.


Post został pochwalony 0 razy
Śro 7:29, 06 Lip 2011 Zobacz profil autora
Zet
AdministratorDołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Wzór umowy sprzedaży działki w ROD- przeniesienia praw! 2014
Można skorzystać z gotowego wzoru takiej umowy, która obowiazuje od dnia wejścia w życie nowej ustawy o rod, tj. od 19 stycznia 2014 roku.

Tekst umowy - kliknij adres: http://www.barcinek.fora.pl/dzialki,22/wzor-umowy-sprzedazy-dzialki-w-rod-przeniesienia-praw-2014,1072.html


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Śro 9:45, 19 Lut 2014, w całości zmieniany 1 raz
Śro 9:44, 19 Lut 2014 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Działki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin