Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Historia pewnego fiołka

 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Inne sprawy działki Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Historia pewnego fiołka
Autor Wiadomość
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Historia pewnego fiołka
"Cyklamen perski nazywany powszechnie fiołkiem alpejskim, to w okresie jesienno-zimowym jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszych domach.
Urzeka swoimi kwiatami, ale też często jest powodem rozczarowań, bo szybko te kwiaty traci, a liście żółkną i więdną albo gniją. To zwykle rezultaty niewłaściwej pielęgnacji.
Trzeba bowiem wiedzieć, że nie lubi on bezpośredniego słońca, nie znosi podlewania do doniczki i, w przeciwieństwie do większości z nas, nie przepada za ciepłymi pomieszczeniami.



Jak zatem należy się z nim obchodzić?
Przede wszystkim proszę postawić go na takiej podstawce, by można do niej wlewać wodę. Ta woda ma nasączać ziemię, w której znajdują się korzenie fiołka. Lanie wody z góry powoduje gnicie liści i bulwy. W ciepłych pomieszczeniach roślina ma małe szanse długiego kwitnienia, bo przyzwyczajona jest do temp. ok.14 st.C.
Jeśli więc jest w mieszkaniu miejsce chłodniejsze, to warto ją wynosić tam na noc i zostawiać także na czas kiedy jesteśmy poza domem - np. w pracy.
Fiołek dobrze znosi miejsca zacienione. Jednak nawet przy najlepszej pielęgnacji czas kwitnienia się kończy, liście coraz bardziej się przerzedzają, roślina przestaje być ozdobą.
Co wówczas zrobić? No właśnie, historia fiołka, którego pokazuję na zdjęciach zainspirowała mnie do opisania tego bloga.



Otóż, kiedy ostatnie liście pożółkły wyniosłem go do pomieszczenia gospodarczego i prawdę mówiąc zapomniałem o nim.
W maju w doniczce była całkowicie wyschnięta ziemia z pomarszczoną bulwą fiołka. Postanowiłem wyrzucić go do kompostu, ale już w ogrodzie zdecydowałem jednak, że dam mu szansę. Przesadziłem go do ciut większej doniczki (tak żeby bulwa wystawała ponad ziemię) i razem z tą doniczką zakopałem w najbardziej ocienionym miejscu pod krzewem kaliny.
No i proszę państwa, radość. Niebawem pokazały się piękne zdrowe liście, a potem kwiaty.
Pierwsze zdjęcie, które zrobiłem ma datę 7 lipca. Od tamtego czasu ciągle kwitnie. Dopiero wczoraj (!) zabrałem go do mieszkania. Przez chwilę pozował do zdjęcia, a teraz rośnie wśród iglaków na balkonie… Jak zrobi się całkiem zimno, wróci do domu. Ale kiedy to będzie? Podobno czeka nas jeszcze sporo ciepłych dni."



Autor: midem on 14 Nov 2008
[Tekst przejęty z [link widoczny dla zalogowanych] ]


Post został pochwalony 0 razy
Nie 10:26, 18 Sty 2009 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Inne sprawy działki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin